Pápež František chce v rámci reformy cirkvi väčšiu úlohu pre ženy, ich vysvätenie však stále nebude možné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
reforma katolíckej cirkvi
Pápež František odchádza na konci omše na Námestí sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti otvorenia druhého zasadnutia 16. valného zhromaždenia synody biskupov, v stredu 2. októbra 2024. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Pápež František v stredu otvoril druhú fázu svojho veľkého projektu katolíckej reformy. V rámci nej sú na prvom mieste programu sú rozsiahle výzvy, aby ženy prevzali viac zodpovedných pozícií v cirkvi. Kňazské vysvätenie je však pre ženy naďalej vylúčené.

Viaceré najspornejšie otázky zmietli zo stola

František predsedal otváracej svätej omši na Námestí svätého Petra s 368 biskupmi a laikmi, ktorí sa budú najbližšie tri týždne stretávať za zatvorenými dverami, aby diskutovali o budúcnosti cirkvi a o tom, ako ju prinútiť viac sústrediť sa na potreby súčasných katolíkov.

Viaceré z najspornejších otázok sú oficiálne zmietnuté zo stola po tom, ako sa minulý rok stretli s odporom a námietkami počas prvého zasadnutia synody. Medzi tie, ktoré nepripadajú do úvahy, je služba LGBTQ+ katolíkov a umožnenie ženám slúžiť ako diakonky.

Cieľ reformného procesu

Pontifik zveril tieto témy 10 študijným skupinám, ktoré pracujú súbežne so synodou, čím nastolili otázky o tom, čo presne vzíde zo stretnutia, keď sa 26. októbra skončí konečným súborom návrhov, ktoré má František zvážiť.

Pápež spustil reformný proces v roku 2021, aby uviedol do praxe svoj cieľ vytvoriť cirkev, ktorá je inkluzívnejšia, pokornejšia a ústretovejšia, kde majú obyčajní katolíci väčšie slovo pri rozhodovaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pápež František