Pápež sa stretol s Čaputovou, Kollárom aj Hegerom a mimo hlavný program s Bezákom (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PÁPEŽ: Prijatie v Prezidentskom paláci
Pápež František a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas stretnutia s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca. Bratislava, 13. september 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Pápež František mal v pondelok 13. septembra celodenný program v Bratislave, ktorý začal zdvorilostnou návštevou u prezidentky Zuzany Čaputovej. Hlava štátu už v nedeľu 12. septembra privítala pápeža na letisku, v pondelok sa s ním tak stretla po druhýkrát.

Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku

Neskôr sa stretol aj s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave, následne s predstavenými Štátneho sekretariátu.

Pondelok 13. septembra: Bratislava

09:15 Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave

09:30 Zdvorilostná návšteva u prezidentky republiky, v „Zlatom salóne“ Prezidentského paláca v Bratislave

10:00 Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave – Príhovor Svätého Otca

10:45 Stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave – Príhovor Svätého Otca

15:00 Stretnutie premiéra Eduarda Hegera s predstavenými Štátneho sekretariátu

16:00 Súkromná návšteva centra „Betlehem“ v Bratislave

16:45 Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave – Príhovor Svätého Otca

18:00 Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

18:15 Stretnutie s premiérom Eduardom Hegerom na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Popoludní sa pápež František vybral na návštevu centra Betlehem, ktoré sa stará o bezdomovcov a opustených. Následne sa na Rybnom námestí stretol aj so židovskou komunitou. Program zavŕšil stretnutím s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) a predsedom vlády Eduarda Hegera (OĽaNO).

Popoludní sa mimo oficiálneho programu stretol aj s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom. Denníku Postoj stretnutie potvrdil hovorca Svätej stolice Matteo Bruni.

Návšteva pápeža Františka na Slovensku – online (minúta po minúte)

  • pondelok 13. september

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie a návšteve pápeža Františka na Slovensku vám prinesieme aj v utorok.

18:58 Pápež František sa v pondelok popoludní mimo oficiálneho programu stretol s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom. Denníku Postoj stretnutie potvrdil hovorca Svätej stolice Matteo Bruni.

18:51 Program pápeža Františka – utorok 14. september

Po rannom odlete z Bratislavy do Košíc sa presunie do Prešova, kde o 10:30 odslúži božskú liturgiu svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať. Tá sa uskutoční na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove. Pápež bude mať počas omše aj kázeň. Popoludní o 16:00 sa pápež stretne s rómskou komunitou na košickom sídlisku Luník IX, kde sa prítomným krátko prihovorí. Následne sa o 17:00 stretne s mladými na košickom Štadióne Lokomotíva, kde bude mať príhovor. Večer odletí z Košíc do Bratislavy na nunciatúru, kde je počas celej návštevy Slovenska ubytovaný.

08:10 Odlet do Košíc

09:00 Prílet na letisko v Košiciach

10:30 Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove – Homília Svätého Otca

16:00 Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. v Košiciach – Pozdrav Svätého Otca

17:00 Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach – Príhovor Svätého Otca

18:30 Odlet do Bratislavy

19:30 Prílet na letisko v Bratislave

18:39 Prejavy pápeža Františka a prezidentky Zuzany Čaputovej upozornili na problémy každodenného života, píše ombudsmanka na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:26 Mesto Šaštín-Stráže v okrese Senica zrekonštruovalo pred návštevou pápeža Františka miestne komunikácie za takmer 430-tisíc eur.

18:10 Hlava katolíckej cirkvi sa po skončení verejného programu odobrala do priestorov Apoštolskej nunciatúry pri Horskom parku. Súčasťou neverejného programu pápeža Františka je aj stretnutie s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) a premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO).

17:36 Na pokojný priebeh návštevy pápeža Františka na Slovensku dohliadajú aj zložky ministerstva vnútra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:05 Pilot lietadla talianskej leteckej spoločnosti Alitalia, na ktorého palube bol pápež František s delegáciou, krátko pred pristátím v Bratislave v nedeľu popoludní urobil ešte dve otočky nad letiskom.

Pápež František na Slovensku, prílet
Foto: SITA/Branislav Bibel, www.flightradar24.com - koláž WBN.

16:48 Ďalšou zastávkou pápeža Františka je Rybné námestie, kde má stretnutie so židovskou komunitou.

Návšteva pápeža Františka na Slovensku, židovská komunita
Pápež František počas návštevy židovskej komunity na Rybnom námestí v Bratislave. Bratislava, 13. september 2021. Foto: SITA/AP.

16:10 Pápež František pokračuje v pondelňajšom programe, tesne po štvrtej hodine popoludní zavítal do centra „Betlehem“.

Pápež František
Pápež František počas návštevy centra Betlehem, ktoré sa stará o bezdomovcov a opustených. Bratislava, 13. september 2021 Foto: SITA/AP.

15:34 Greenpeace Slovensko víta pondelkové slová pápeža Františka o solidarite a spoločnom budovaní našej budúcnosti, rovnako ako aj apel prezidentky Zuzany Čaputovej na spoluprácu pri riešení klimatickej krízy. Informovala o tom hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.

„Pápež nám pripomína, že pandémiu môžeme využiť k tomu, aby sme prehodnotili náš materiálny spôsob života a nepodľahli honbe za ziskom. Výzva k spolupráci, zmene nášho životného štýlu a odolaniu túžbe po neutíchajúcom materiálnom zisku, ktorý prehlbuje sociálne nerovnosti a drancuje našu planétu, nebola nikdy naliehavejšia,“ uviedla riaditeľa Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

Podľa nej Svätý otec dlhodobo hovorí o potrebe zmeny systému, ktorý je neudržateľný a ktorý kladie profit nad blahobyt ľudí a našej Zeme. Ako ďalej poznamenala, podobne kladie dôraz na pomoc tým najzraniteľnejším a sociálne najslabším. Sú to práve tieto skupiny, na ktoré dopadne klimatická kríza najviac.

„Rovnako ako pápež aj Greenpeace preto apeluje na našu vládu, aby obnova ekonomiky po kríze spojenej s pandémiou nebola vedená s ohľadom na zisk, ale s ohľadom na budúcnosť našich detí, sociálne slabších aj budúcich generácií. Organizácia volá po okamžitom útlme využívania fosílnych palív, ktoré spôsobujú klimatickú zmenu a priamo ohrozujú životy ľudí na Slovensku a po celom svete,“ uviedla Juríková.

Riaditeľka Greenpeace Slovensko verí, že aj politickí predstavitelia si zoberú k srdcu nielen dnešné posolstvo pápeža Františka, ale aj slová prezidentky Čaputovej, ktorá uzavrela svoj príhovor citátom pápeža z jeho minuloročného prejavu počas Dňa Zeme: „Boh odpúšťa vždy, človek iba niekedy, ale príroda neodpúšťa nikdy.”

15:20 Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) považuje pápeža Františka za „zeleného pápeža“, ktorý si osvojil poznatky vedcov o životnom prostredí.

Budaj to povedal na pondelkovej tlačovej konferencii, ktorú Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) zorganizovalo pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku. Šéf envirorezortu uviedol, že encyklika Laudato si´, ktorú hlava rímsko-katolíckej cirkvi napísala, je dielom poukazujúcim na vplyv človeka na životné prostredie.

Šéf envirorezortu sa stotožňuje so slovami Svätého otca, že vlády pristupujú v oblastí globálnej klimatickej krízy často iba ku krátkodobým riešeniam, ktoré ich predstaviteľom prinášajú body v najbližších voľbách, a k potrebným opatreniam sa stavajú často neochotne.

„Našou spoločnou výzvou je nechať sa inšpirovať aj návštevou Svätého otca na Slovensku a spojiť všetkých ľudí dobrej vôle, ktorým záleží na tom, aby sa zlé veci už neopakovali a aby sa ‚krajina uprostred‘, ako dnes pápež nazval Slovensko, stala lídrom v ochrane životného prostredia,“ povedal Budaj.

Šéf envirorezortu sa chce v boji proti klimatickým zmenám spojiť aj s Konferenciou biskupov Slovenska, ktorá by sa v duchu pápežovho posolstva mala podieľať na šírení osvety v oblasti ochrany životného prostredia.

Štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča uviedol, že v encyklike Laudato si´ pápež pomenováva problémy v oblasti životného prostredia, ktoré trápia aj Slovensko a ponúka riešenia, ktoré môžu byť aj Slovensku nápomocné pri riešení klimatickej krízy.

„Svätý otec v encyklike pomerne ostro kritizuje konzumizmus, kultúru vyhadzovania, či absenciu prvkov cirkulárnej ekonomiky, čo sú presne tie isté problémy, s ktorými sa potýka aj Slovensko a ktoré musíme riešiť, ak chceme uspieť,“ povedal Kiča.

Pápež podľa neho vo svojom diele zdôrazňuje dôležitosť prístupu ľudí k pravdivým informáciám o stave životného prostredia, v ktorom sa nachádzajú a kritizuje prístup človeka k prírode, vďaka ktorému dochádza k strate biodiverzity a vymieraniu druhov živočíchov. Politickí lídri by podľa hlavy rímsko-katolíckej cirkvi mali vychádzať pri riešení globálnej klimatickej krízy z pravdivých poznatkov.

Štátny tajomník MŽP SR Juraj Smatana dodal, že encyklika Laudato si´ je po encyklike pápeža Jána XXIII. Pacem in terris (Život v mieri) z roku 1963 iba druhou encyklikou, ktorá nie je venovaná len veriacim, ale všetkým ľuďom. Encyklika sa venovala hrozbe jadrovej vojny na zemi.

Podľa Smatanu preto možno usúdiť, že pápež František prikladá hrozbe globálneho otepľovania rovnaký, ak nie väčší význam a považuje ju za skutočne vážnu. Smatana preto verí, že postoj jednej z najväčších osobností súčasnosti sprístupní tému klimatickej krízy a globálneho otepľovania všetkým ľuďom.

14:01 Medzi tradičné symbolické predmety spojené s apoštolskými cestami pápežov patrí i pamätná medaila. Slúži ako dar Svätého Otca pre vybrané osoby, s ktorými sa stretne i ako pamiatka pre históriu. V tlačovej správe to uviedla Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS).Autorkou pamätnej medaily pastoračnej návštevy pápeža Františka v dňoch 12. – 15. septembra 2021 na Slovensku je talianska umelkyňa Daniela Longová, z dielne ktorej pochádzajú i medaily jeho predchádzajúcich apoštolských ciest, ako aj niektorých ciest Benedikta XVI.

Pamätná medaila návštevy Svätého Otca na Slovensku má na svojej rubovej strane erb pápeža Františka a po obvode kruhu latinský nápis „FRANCISCVS P.M.“.

Na čelnej strane je v strede zobrazená patrónka Slovenska, Sedembolestná Panna Mária. Za jej postavou sa na vzorkovanom pozadí vyníma symbol Slovenska – cyrilometodský dvojramenný kríž. Na obvode je latinský názov cesty (VISIT SLOVAKIAM), dátum (XII-XV SEPTEMBRIS) a rok (MMXXI). Medaila má priemer 50 mm a je vyrobená z pozláteného bronzu.

13:37 Pre návštevu pápeža Františka posilnilo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR služby na tiesňovej linke 155. Ako informovala hovorkyňa strediska Alena Krčová, urobili tak vo všetkých krajských operačných strediskách.

Účastníkov zhromaždení požiadala, aby v prípade zdravotných ťažkostí vždy oslovili kontaktnú osobu Slovenského červeného kríža (SČK) alebo záchranára.

Dodala, že v ľahších prípadoch, keď si zdravotný stav nevyžiada prevoz do nemocnice, pomôžu práve dobrovoľníci SČK a prítomné posádky Záchrannej zdravotnej služby (ZZS). V prípade, že si zdravotný stav vyžiada po ošetrení transport do nemocnice, bude na miesto vyslaná „ostrá“ ambulancia zo systému ZZS.

Krčová priblížila, že verejné priestory zabezpečujú dobrovoľníci SČK, Záchranná zdravotná služba Bratislava a Záchranná služba Košice. Na pevných stanovištiach sú pripravené posádky záchranárov aj ambulancie ZZS.

„V Košiciach, Šaštíne a v Prešove budú k dispozícii aj heliporty a leteckí záchranári. Navyše, v týchto mestách budú dvojice operátorov z linky 155 priamo vo velínoch na mieste zabezpečovať komunikáciu medzi krajskými operačnými strediskami a posádkami ZZS a SČK, ako aj logistiku a manažment pomoci pre pacientov,“ doplnila.

Hovorkyňa operačného strediska odporučila návštevníkom, aby nezabudli na prevenciu. Dodržiavať by mali pitný režim a ak užívajú lieky, tak len predpísanú dávku. Dôležité je podľa nej aj primerané oblečenie – pevná obuv a pokrývka hlavy.

13:28 Pápež František dostal do daru od veriacich Bratislavskej arcidiecézy reprodukciu originálneho súsošia Georga Raphaela Donnera z roku 1735, ktorá sa nachádza v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Odovzdal mu ju arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský.

Autorom reprodukcie je Francesco Ciardiello z Talianska, je vyrobená z bronzu a osadená na jeruzalemskej skale. Má výšku 48 centimetrov a šírku 36 centimetrov. Súsošie zachytáva príbeh vtedy ešte nepokrsteného vojaka Martina, ktorý sa mal odohrať pred vstupnou bránou do severofrancúzskeho mesta Amiens. Podľa legendy zbadal Martin ležiaceho žobráka, ktorému daroval polovicu svojho plášťa, ktorý na polovicu rozdelil svojím mečom.

„Zobrazenie je v súlade s posolstvom Evanjelia, v ktorom Ježiš Kristus cíti s každým trpiacim a chudobným. Svätý Martin, ktorý v roku 339 prijal v meste Amiens krst, nám ukazuje schopnosť zastaviť sa, všimnúť si a podeliť sa o to, čo práve mám, s tým, kto nemá nič,“ uvádza KBS.

Socha odkazuje na skutok prejavenia pozornosti chudobným, ktorý hlása aj pápež František.

13:16 Prejav pápeža Františka v Prezidentskom paláci, ktorým sa v pondelok prihovoril všetkým občanom Slovenskej republiky, považuje minister zahraničných vecí Ivan Korčok za mimoriadny nielen z hľadiska jeho obsahu. Ako informoval komunikačný odbor rezortu diplomacie, Korčoka veľmi inšpiroval aj spôsob, akým pápež svoje posolstvo predniesol.

„Každé slovo je dôsledne zvážené, nie náhodné, je to kultivovaná reč s mnohými odtieňmi. Preto je tento spôsob prejavu inšpiráciou aj pre nás, ktorí pôsobíme v politike. Pretože rozhoduje nielen to, čo hovoríme, ale aj ako to hovoríme. Pápež dokázal povedať veľmi veľa bez toho, aby to boli tie skratky, ktorých sme svedkami, bohužiaľ, v politickej komunikácii každý deň,“ uviedol minister Korčok.

Podľa neho je však rozhodujúce to, čo povedal. „Mňa zaujalo určite to, keď pripomenul, že Slovensko v strede Európy má byť miestom pokoja. Myslím si, že to je silný apel, pretože to, akým miestom Slovensko bude, je v rukách najmä nás všetkých. Samozrejme, uvedomujem si, že najväčšiu zodpovednosť v tom, či tu bude pokoj, má práve politika,“ priblížil Korčok.

Podľa neho druhým silným posolstvom je, keď pápež hovoril o dnešnom živote a súčasnom svete. Pápež povedal, že „do doby pred niekoľkými desiatkami rokov bránil slobode jediný spôsob myslenia. Dnes jediný, iný spôsob myslenia, vyprázdňuje jej význam“.

Ako poznamenal minister Korčok, odpoveďou na to nie je podľa pápeža Františka horlivosť v tom, že budeme zvádzať spolu kultúrne vojny. „Dodávam, že jedinou odpoveďou preto musí byť tolerancia a rešpekt k druhému, a zároveň odolanie pokušeniu presadzovať jediný a svoj názor ako ten najlepší. Pápež František, ďakujem vám za tieto posolstvá,“ uviedol minister Korčok.

PÁPEŽ: Prijatie v Prezidentskom paláci
Pápež František v príhovore počas stretnutia s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca. Bratislava, 13. september 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

12:57 Kapacita priestranstva pred Mestskou športovou halou v Prešove by počas archijerejskej svätej liturgie, ktorej bude v utorok 14. septembra predsedať pápež František, bude podľa organizátorov zaplnená. Presné čísla však nezverejňujú, keďže stále doručujú lístky zaregistrovaným účastníkom.

Pôvodná celková kapacita určená na zhruba 50-tisíc ľudí vzhľadom na otvorenie sektorov aj pre testovaných, respektíve po prekonaní koronavírusu, klesla. V rámci režimu OTP sa na svätej liturgii môže napokon zúčastniť tisíc ľudí. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Svätý Otec príde do Prešova v pápežskej kolóne o 10:00. Oznámia to zvony na kostoloch v meste. Pápeža privítajú deti oblečené v krojoch z regiónu Šariš starým slovanským zvykom – chlebom a soľou. Okrem detí budú súčasťou uvítacieho ceremoniálu aj manželia Miroslav a Zuzana Kebovci. Práve Miroslav Keba zhotovil vo svojej dielni pápežský trón, na ktorom bude počas svätej liturgie sedieť Svätý Otec.

„Keď sme rozmýšľali, kto bude vítať Svätého Otca v Prešove, skrsla nám myšlienka, nech je to apolitický človek, jednoducho niekto z ľudu, zároveň nech jeho srdce bije pre gréckokatolícku cirkev a nech vedie pekný rodinný život,“ povedal o kritériách výberu koordinátor príprav návštevy pápeža v Prešove Ľubomír Petrík.

Miroslav Keba s manželkou sú gréckokatolíci, ktorí žijú v obci Davidov (okres Vranov nad Topľou). Spoločne vychovávajú osem detí. „V Miroslavovi Kebovi sme videli ochotného človeka, ktorý sa ujal zodpovedne svojej úlohy a všetko v súvislosti s pápežský trónom riešil do najmenších detailov. Zároveň, keď si uvedomíme aj tú duchovnú paralelu, že v cirkvi slávime Rok sv. Jozefa, že samotné motto pápežskej návštevy nesie v sebe odkaz na sv. Jozefa, ktorý bol tesárom, podobne ako je povolanie Miroslavu Kebu, hneď sme si boli istí, že je to správne rozhodnutie,“ dodal Petrík.

Svätý Otec František navštívi Prešov v utorok 14. septembra na sviatok Povýšenia svätého Kríža. Na priestranstve pred Mestskou športovou halou bude sláviť Božskú liturgiu sv. Jána Zlatoústeho, na ktorej ohlási homíliu. V závere liturgie slávnostne korunuje ikonu klokočovskej Matky Božej, ktorá pred 351 rokmi zázračne slzila. Pápež počas svojej návštevy na Slovensku slávi dve eucharistické slávenia, okrem Prešova aj v Šaštíne – Strážach.

12:15 Pápež František sa v Katedrále svätého Martina v Bratislave stretol s biskupmi, kňazmi a ďalšími zasvätenými osobami. Zdôraznil, že prichádza ako ich brat a že sa cíti byť jedným z nich. Vyjadril, že Cirkev by nemala byť pevnosťou či hradom, z ktorej sa hľadí zvrchu a ktorá si vystačí sama. Vyzval prítomných, aby nepodľahli pokušeniam svetskej veľkoleposti.

„Cirkev je spoločenstvo, ktoré túži pritiahnuť ku Kristovi cez radosť Evanjelia. Je kvasom, z ktorého sa vytvára kráľovstvo lásky a pokoja vo vymiesenom ceste sveta. Cirkev má byť pokorná ako Ježiš, ktorý sa zriekol všetkého a stal sa chudobným, aby nás obohatil,“ zdôraznil František.

Vyzval duchovných, aby si kládli otázky, aké sú duchovné očakávania veriaceho ľudu, čo očakávajú od Cirkvi. Zdôraznil potrebu slobody, tvorivosti a dialógu v cirkevnom spoločenstve. Bez slobody podľa pápeža niet pravej ľudskosti, pretože ľudská bytosť je stvorená na to, aby bola slobodná. „Keď sloboda bola zranená, ľudstvo sa stalo degradovaným a zniesli sa na neho búrky násilia, nátlaku a odňatia práv,“ zdôraznil. Dodal, že sloboda je darom, ktorý treba obnovovať.

Vyzval aj k tvorivosti, ktorú symbolizujú vierozvestovia Cyril a Metod. Tí tiež priniesli písmo, ktorým sa ohlasovala viera. „Vymysleli nové jazyky na šírenie evanjelia, boli tvoriví v pretlmočení kresťanského posolstva. Boli tak blízko tamojších národov, že sa naučili rozprávať ich jazykom a asimilovať ich kultúru,“ povedal. Tvorivosť tak má podľa Františka slúžiť na vymyslenie nových „písem“, ktoré by zvestovali vieru, aby sa tá nestala len tradíciou a spomienkou na minulosť.

Vyzval aj k dialógu, ktorý vytvára spoločenstvo, priateľstvo a dialóg medzi veriacimi, rôznymi vierovyznaniami a národmi. „Jednota, spoločenstvo a dialóg sú vždy krehké, najmä vtedy, keď máme za sebou bolestné dejiny. Viem, že máte pekné príslovie kto do teba kameňom, ty do neho chlebom. Je to čisto evanjeliové. Je to Ježišova výzva, aby sme prerušili začarovaný ničivý kruh násilia, aby sme nastavili druhé líce a dobrom premáhali zlo,“ povedal.

Pápež František na záver poprial všetkým duchovným a zasväteným osobám, aby kráčali cestou evanjeliovej slobody a poprosil ich, aby sa za neho modlili.

11:52 Počas návštevy pápeža Františka v Bratislave zatiaľ polícia nezaznamenala žiadne prípady narušenia verejného poriadku či páchania inej protiprávnej činnosti.

V tlačovej správe to uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Bratislave Michal Szeiff. Bratislavskí policajti aj v pondelok monitorujú situáciu a dohliadajú na bezpečnosť v súvislosti s návštevou Svätého otca na území hlavného mesta.

PÁPEŽŽ: Navštívil Katedrálu sv. Martina
Pápež František počas príhovoru na stretnutí s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Bratislava, 13. september 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

11:27 Prezidentka Zuzana Čaputová dala pápežovi dary s praktickou aj symbolickou hodnotou.

10:56 Stretnutie pápeža Františka s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave.

PÁPEŽ: Navštívil v Katedrálu sv. Martina
Pápež František počas stretnutia s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Bratislava, 13. september 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

10:29 Presun pápeža Františka do Katedrály sv. Martina.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:26 Pápež František opúšťa Prezidentský palác.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:23 Pápež František vo svojom príhovore zdôraznil, že prišiel ako pútnik do malej krajiny s hlbokými koreňmi v srdci Európy, ktorá bola miestom vzájomného pôsobenia východného a západného kresťanstva.

Návšteva pápeža Františka na Slovensku, Zuzana Čaputová
Príhovor pápeža Františka po stretnutí so Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci. Bratislava, 13. september 2021. Foto: SITA/AP.

10:20 Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila hodnoty pápeža Františka, jeho ľudskosť a to, že myslí na tých najslabších. Vo svojom príhovore mu ešte raz vyjadrila vďaku za to, že na Slovensko pricestoval.

Návšteva pápeža Františka na Slovensku, Zuzana Čaputová
Príhovor Zuzany Čaputovej v záhrade Prezidentského paláca počas návštevy pápeža Františka. Bratislava, 13. september 2021. Foto: SITA/AP.

10:12 Na stretnutí v Prezidentskom paláci sa zúčastňujú viacerí predstavitelia politického života.

Nechýba premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a ministri vládnej koalície. Prítomní sú aj František Mikloško, predstaviteľ katolíckeho disentu v časoch komunizmu, bývalý prezident Ivan Gašparovič s manželkou, športovec Matej Tóth, vedec Pavol Čekan a mnohí ďalší.

Hosťom je aj bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák, primátor Bratislavy Matúš Vallo a tiež predstavitelia samosprávnych krajov a koaličných a opozičných politických strán. Medzi vyše 500 pozvanými hosťami sú aj rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka a matka jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

9:58 Širšie centrum Bratislavy bude v pondelok pre dopravné obmedzenia paralyzované. Z pohľadu organizácie dopravy ide o najkomplikovanejší deň návštevy pápeža Františka.

„Očakávame, že širšie centrum mesta bude pre dopravné obmedzenia paralyzované,“ upozorňuje na sociálnej sieti Dopravný podnik Bratislava (DPB). Na základe pokynov od štátnej polície budú uzatvorené kľúčové ulice v meste a ich rozsah či počet sa môže počas dňa meniť. „Z pohľadu organizácie dopravy ide o najkomplikovanejší deň celej návštevy. Zmeny sa dotknú takmer všetkých autobusových a trolejbusových liniek,“ konštatuje DPB, ktorý na cestovanie odporúča používať električky a pred cestou si zvoliť dostatočnú časovú rezervu.

V predpoludňajších hodinách treba počítať so zdržaním najmä v Starom meste a okolí Horského parku, v širšom okolí Hodžovho námestia a Staromestskej ulice. V popoludňajších hodinách aj v Petržalke, hlavne v okolí Panónskej cesty a Rovniankovej ulice.

Na sociálnej sieti to uvádza bratislavská krajská polícia. „Ulice Lesná, Prokopa Veľkého a Pražská budú uzavreté v čase od 11:00 do 12:00. Spojná a Banskobystrická ulica sú uzavreté od 8:00 do 11:00,“ uvádza polícia. Vrchná časť Hodžovho námestia a podjazd, Palisády, Štefánikova ulica, Staromestská ulica, Most SNP a Rázusovo nábrežie sú uzavreté od 8:00 do 12:00 a od 15:00 do 18:00. Medzi 15:00 a 18:00 bude uzavretá Panónska cesta, Bratská ulica, Jiráskova, Romanova a Brnianska ulica v Petržalke.

9:32 Na bezpečnosť v okolí Prezidentského paláca dohliada aj polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:22 Stretnutiu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou predchádzal oficiálny uvítací ceremoniál na prednom nádvorí Prezidentského paláca. Po ňom nasleduje súkromné stretnutie „medzi štyrmi očami“ len v sprievode tlmočníka. Pápež František následne pozdraví aj členov najbližšej rodiny prezidentky Čaputovej a potom si v Zelenom salóne vymenia dary Pápež sa v sprievode prezidentky presunie do záhrady Grasalkovičovho paláca, kde sa na audiencii stretne s predstaviteľmi politickej a občianskej spoločnosti.

9:10 Pápež František prišiel do Prezidentského paláca, kde ho prijala prezidentka Zuzana Čaputová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:12 V súvislosti s pondelňajším programom pápeža Františka budú v Bratislave aj dopravné obmedzenia.

Vodiči zdržia predpoludním najmä v Starom Meste a v okolí Horského parku, v širšom okolí Hodžovho námestia a Staromestskej ulice. V popoludňajších hodinách aj v Petržalke, najmä v okolí Panónskej cesty a Rovniankovej ulice.

Dopravné obmedzenia, Bratislava, návšteva pápeža na Slovensku

8:00 Vitajte pri sledovaní online prenosu (minúta po minúte) z návštevy pápeža Františka na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerPápež FrantišekZuzana Čaputová