Každý deň sa na svete zrodia milióny výtlačkov novín a magazínov, ktoré prinášajú najnovšie informácie o dianí doma aj vo svete. Ráno sú ešte teplé a čerstvé ako raňajky, pri ktorých robia čitateľom spoločnosť a už večer sa zväčša menia na nepotrebný lapač prachu, ktorý zaberá voľné miesto. Po tom, ako ešte poslúžia ako podložka na čistenie zeleniny, nachádzajú svoj koniec v odpade, v tom lepšom prípade i v recyklovanom. Nick Georgiou, umelec z amerického Tusconu v štáte Arizona, preto pre „umierajúcu“ tlač vymyslel nový spôsob „znovuzrodenia“. Zo starých novín, magazínov a kníh vytvára jedinečné trojrozmerné obrazy a sochy s odkazom pre ďalšie generácie.
„Moje umenie je inšpirované smrťou tlačeného slova. Knihy a noviny sa stávajú artefaktmi 21. storočia. Naša spoločnosť sa vzďaľuje od tlačeného materiálu a mieri k plne digitálnemu životu. Moje sochy sú produktom nášho životného prostredia – doslovne i prenesene,“ hovorí o svojich sochách Nick Georgiou.
Pomaly vymierajúce tlačené odvetvie ako i mŕtve – staré výtlačky novín a časopisov tak vo forme rôznych postavičiek a zvieratiek opäť oživuje do prostredia, v ktorom niekedy pôsobia ako archeologické nálezy. Sochy často umiestňuje do ulíc svojich obľúbených miest vrátane New Yorku. Na strechách, pouličných lampách a v zabudnutých uličkách tak na okoloidúcich často čakajú rôzne prekvapenia.
Nedávno si Nick v Tuscone otvoril aj vlastné štúdio, ktoré slúži ako dielňa aj ako galéria zároveň. Jeho najobľúbenejším výstaviskom však aj tak zostáva ulica. „Vždy, keď je to možné, používam na tvorbu sôch miestne noviny, aby som im dodal autentickosť. Tvar sochy je potom odrazom môjho osobného pocitu, ktorý zdieľam s daným mestom,“ dodal umelec, ktorý momentálne pracuje na dokumentárnom filme o úpadku tlačeného slova a pripravuje sa na samostatné výstavy na Cypre a v Grécku.
http://myhumancomputer.blogspot.com/