Papierové kolky budú minulosťou, eKolky majú zelenú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolky
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Správne a súdne poplatky sa budú dať uhradiť aj priamo v štátnych úradoch prostredníctvom samoobslužného kiosku, ale dokonca aj u úradníkov v špeciálnej registračnej pokladni.

Prezident SR Ivan Gašparovič totiž podpísal zákon o správnych poplatkoch, ktorý do praxe zavádza elektronické kolky.

Za takzvané eKolky sa bude dať platiť platobnou kartou, platba v hotovosti bude obmedzená sumou do 300 eur. Klasické papierové kolky bude možné využiť ešte do konca júna budúceho roka.

eKolky majú obmedziť falšovanie a podvody

Prvých zhruba 300 samoobslužných kioskov na zakúpenie takzvaných eKolkov pribudne na vybraných úradoch už začiatkom budúcoročného januára. Prvý mesiac po zavedení budú pri kioskoch pracovníci, ktorí budú ľuďom v prípade potreby pomáhať.

Druhá fáza projektu začne začiatkom apríla budúceho roka, kedy ministerstvo a pošta vyhodnotia pilotnú prevádzku. Rezort financií od eKolkov očakáva obmedzenie falšovania a podvodov, keďže každá platba a úkon budú zaregistrované v centrálnej evidencii. Efektívne bude riešená aj prípadná reklamácia.

Od nového spôsobu uhrádzania správnych a súdnych poplatkov za skoro 12 mil. eur si štát sľubuje zlepšenie evidencie platieb a zjednodušenie úhrad pre ľudí. Na systém poputuje 5,3 mil. eur z eurofondov, zvyšok pokryje Slovenská pošta z jej prostriedkov, ktorá bude prevádzkovateľom celého systému. Podľa štátneho tajomníka Petra Pellegriniho by mal štát na ročnej prevádzke ušetriť jeden milión eur. Doterajší model papierových kolkov štát ročne stál 8,9 mil. eur.

Rozširuje sa dostupnosť miest, kde možno poplatky uhradiť

V prípade elektronickej komunikácie bude možné platiť poplatky aj prostredníctvom integrovaného obslužného miesta alebo akreditovaného platcu. Tým môže byť napríklad banka, pobočka zahraničnej platobnej inštitúcie alebo poštový podnik.

Z pohľadu platcu sa teda rozširuje dostupnosť miest, na ktorých možno poplatky platiť. Ten pri platbe v hotovosti a platobnou kartou dostane na príslušnom orgáne potvrdenie o zaplatení a prijatí platby. Toto potvrdenie predstavuje informáciu o tom, že poplatok je fyzický zaplatený a že je splnená podmienka na vykonanie úkonu, začatie alebo pokračovanie konania na príslušnom orgáne.

Prezident podpísal aj novelu zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu, ktorý by mal pomôcť znížiť administratívnu záťaž v tejto oblasti. Podľa zákona sa zjednodušujú procesy pri registrácií nových daňových subjektov v oblasti energetiky. Zároveň sa zvyšuje limit, podľa ktorého daňové subjekty nebudú povinné podávať daňové priznanie, ani zaplatiť daň.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Gašparovič