Parízek: Ekonomická diplomacia Slovenska je katastrofálna v porovnaní so susednými štátmi (rozhovor)

PARÍZEK: Rozhovor pre Webnoviny
Predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek. Foto: SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku sa po predčasných voľbách už tvorí nová vláda. Výroky časti koaličných partnerov výrazne naznačujú zmenu zahranično-politických priorít. Ako sa tieto zmeny môžu dotknúť zahraničného obchodu, osobitne exportu sme sa pýtali bývalého štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a súčasného predseda Rady slovenských exportérov Lukáša Parízeka.

Slovensko je otvorenou ekonomikou s dominantným podielom exportu aj importu na celkovom hospodárstve. Pre slovenský export sú z hľadiska vlády, respektíve ekonomickej diplomacie kľúčové ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo hospodárstva. Aká je aktuálna pozícia Slovenska z hľadiska týchto rezortov?

„Dnešný stav reflektuje nedokončenú reformu z roku 2011, kedy boli presunutí obchodní radcovia na ministerstvo zahraničných vecí, avšak kompetencia zahraničného obchodu zostala gesčne podľa zákona na ministerstve hospodárstva?“ hovorí Parízek s tým, že dnes máme výkon tejto agendy relatívne rozpoltený. Podpora zahraničného obchodu na Slovensku je podľa slov odborníka veľmi nesystémová a neefektívna.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • Slovenský zahraničný obchod v roku 2023 zmenil minuloročný trend záporného výsledku. Nárast prebytku sa však takmer jednostranne viaže na zvýšenie exportnej výkonnosti automobilového priemyslu. Vie ekonomická diplomacia pomôcť rastu exportného výkonu aj v iných oblastiach priemyslu či služieb?
  • Či sú v oblasti podpory exportu aktívnejšie susedné štáty Česko, Maďarsko a Rakúsko
  • Aký je aktuálny stav príležitostí pre slovenských podnikateľov v oblasti povojnovej obnovy Ukrajiny a ako ich môže ovplyvniť prípadná zmena vzťahov po nástupe novej vlády
  • Špekuluje sa aj o dodávkach embargovaného tovaru zo Slovenska do Ruska cez tretie krajiny. Objavili sa obvinenia colníkov z nedostatočnej kontroly exportu takýchto tovarov do tranzitných krajín, ale aj obvinenia konkrétnych firiem, ktoré tieto obchody organizovali. Medializované správy sa však nepotvrdili, napriek tomu isté spoločnosti museli bojovať so stigmatizáciou
  • Ako vníma nomináciu Denisy Sakovej (Hlas-SD) na post ministerky hospodárstva

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD, SNS)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováLukáš Parízek
Firmy a inštitúcie Rada slovenských exportérov