- aktualizované 16. februára 16:20
Parlament vo štvrtok neschválil program mimoriadnej schôdze k darovaniu lietadiel MiG-29 Ukrajine, ktorú iniciovala strana Smer-SD. Za hlasovalo iba 50 zo 118 prítomných poslancov. O lietadlách sa tak rokovať nebude.
Smeráci chcú predčasné voľby skôr ako v septembri, ale mimoriadnu schôdzu sa nepodarilo otvoriť (video)
Naživo: Rokovanie parlamentu
Rozpor s ústavou
Poslanci Smeru-SD a traja nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa podpísaní pod návrhom žiadali, aby parlament skonštatoval, že vláda, ktorej bola 15. decembra 2022 vyslovená nedôvera, nemá pôsobnosť rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky.
Prijatím uznesenia mal parlament vysloviť nesúhlas s akoukoľvek formou odovzdať bojové lietadlá MiG-29 Ukrajine.
Zároveň tak mal dať na vedomie dočasne poverenému premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO), že jeho prísľuby na odovzdanie lietadiel sú v hrubom rozpore s Ústavou SR, pretože vláda SR, ktorej parlament vyslovil nedôveru, nemá podľa navrhovateľov pôsobnosť rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky ani so súhlasom prezidentky Zuzany Čaputovej.
Bezpredmetná schôdza
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš pred začatím mimoriadnej schôdze v pléne avizoval, že nepodporia otvorenie schôdze k júnovému termínu volieb a ani otvorenie ďalšej mimoriadnej schôdze k dodaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ktorú tiež inicioval Smer-SD.
Peter Pčolinský za poslanecký klub Sme rodina informoval, že podporia otvorenie schôdze k termínu volieb, nie však schôdze k migom, keďže „táto otázka je v súčasnosti absolútne bezpredmetná, žiadne darovanie, žiadne pohyby s migmi sa nechystajú bez prerokovania v parlamente, vláda jednoducho nemá v tejto chvíli kompetenciu a migy nevie posunúť“.
Rokovanie už raz nebolo pre neúčasť Naďa
Schôdzu k stíhačkám MiG-29 sa v utorok 14. februára nepodarilo otvoriť, plénum neschválilo program.
Schôdza o poslaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu sa skončila skôr ako sa začala, koalícia má prísľub od ministra Naďa
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) pred začatím schôdze informoval, že minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) musel odísť do Bruselu na dlhodobo plánované rokovanie ministrov obrany vo formáte Ramstein (krajiny podporujúce Ukrajinu) a následne na rokovanie ministrov obrany členských krajín NATO.
Požiadal koaličných partnerov, aby sa zatiaľ o tejto téme nerokovalo a zároveň dal verejný prísľub, že bez predchádzajúceho prerokovania v Národnej rade SR stíhačky na Ukrajinu neodídu. „Mimoriadna schôdza o tejto téme v parlamente bez účasti ministra obrany nemá absolútne žiaden význam, a navyše, táto téma vôbec nie je taká horúca, ako sa to snaží niekto komunikovať,“ uviedol Naď na sociálnej sieti.