Parlament neprijal uznesenie ako reakciu na náhle a nevysvetliteľné úmrtie Navaľného, SaS vyzýva k vyšetrovaniu jeho smrti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alexej Navaľnyj, úmrtie
Ľudia vzdávajú poslednú úctu Alexejovi Navaľnému, ruské úrady tvrdia, že Alexej Navaľnyj, najzarytejší nepriateľ ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý bojoval proti korupcii v úradoch a organizoval masové protesty proti Kremľu, zomrel vo väzení. Mal 47 rokov. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Parlament neprijal uznesenie ako reakciu na náhlu a doposiaľ dôveryhodne nevysvetlenú smrť ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v ruskom väzení. Predkladateľmi boli poslanci strany Sloboda a Solidarita.

Liberáli ním Rusko a jeho čelných predstaviteľov chceli vyzvať, aby povolili nezávislé a transparentné medzinárodné vyšetrovanie Navaľného smrti.

Apelujú na Ficovu vládu

Liberáli tiež apelujú na vládu Roberta Fica (Smer-SD), aby si predvolala ruského veľvyslanca na Slovensku a apeloval na neho, aby bola Navaľného smrť vyšetrená.

„V neposlednom rade vyzývame Rusko a jeho čelných predstaviteľov, aby bezodkladne prepustili všetky osoby, ktoré boli zadržané v súvislosti s ich účasťou na pietnych spomienkach na Alexeja Navaľného, ako aj ostatných politických väzňov,“ dodáva SaS.

Neoficiálny trest smrti v Rusku

Poslankyňa strany Vladimíra Marcinková pripomenula, že Navaľný zahynul v trestaneckej kolónii určenej pre násilných zločincov, hoci nebolo známe, že by páchal násilie.

„Známy bol odhaľovaním korupcie na svojom blogu,“ dodala. Poznamenala tiež, že hoci v Rusku oficiálne nie je trest smrti, všetci vedia, že je.

„Každý, kto sa postaví Putinovmu režimu, môže tento verdikt očakávať,“ doplnila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexej NavaľnyjRobert FicoVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD