Parlament novelu zákona o protifašistickom odboji neschválil, poslanci sa nebudú ďalej zaoberať zamedzením jeho zneužívania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zákon
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci parlamentu sa nebudú ďalej zaoberať zamedzením zneužívania protifašistického odboja, zväzu protifašistických bojovníkov a jeho akcií na propagáciu ruských režimov popierajúcich ľudské práva.

Neschválili totiž novelu zákona o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorú predložil poslanec Juraj Krúpa (SaS). Návrhom sa malo súčasne zamedziť znevažovaniu odkazu Slovenského národného povstania na propagáciu proruských naratívov.

Odkaz protifašistického odboja

Platné znenie chcel poslanec doplniť ustanovením, ktoré zakazuje zneužívať odkaz protifašistického odboja a taktiež zneužívať pietne a spomienkové akcie pri príležitosti významných historických výročí a pamätných dní SR.

Ide predovšetkým o oslavy Slovenského národného povstania, oslavy víťazstva nad fašizmom, oslavy oslobodenia územia Slovenska v jednotlivých regiónoch, Dňa obetí Dukly, ale aj o semináre a besedy pre mladú generáciu a ich učiteľov a na obhajobu, propagáciu či oslavu nedemokratických režimov Sovietskeho zväzu či iných domácich a zahraničných komunistických režimov vrátane režimu ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Zneužívanie proruskými činiteľmi

Glorifikácia týchto režimov sa totiž dnes podsúva verejnosti práve pod rúškom protifašistického boja, presne, ako to prezentuje Vladimír Putin medzi dôvodmi svojej protiprávnej agresie proti Ukrajine,“ uviedol poslanec.

Aktuálna právna úprava protifašistického odboja podľa Krúpu prirodzene vyzdvihuje význam a odkaz slovenského protifašistického odboja proti režimu vojnového Slovenského štátu a jeho predstaviteľom, avšak „so silnejúcimi vplyvnými operáciami ruského režimu stelesneného Vladimírom Putinom narastá hrozba, že myšlienka protifašistického odboja bude zneužívaná proruskými činiteľmi na vyzdvihovanie zásluh Sovietskeho zväzu a osobitne na oslavu jeho nástupcu – Ruskej federácie„.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj KrúpaVladimir Putin
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSlovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB)Zväz protifašistických bojovníkov