Parlament odmietol Tomanovej výročnú správu, vo funkcii komisárky pre deti ostáva pre nezhody poslancov

Viera Tomanová
Komisárka pre deti Viera Tomanová. Foto: SITA/Branislav Bibel

Parlament neschválil správu komisárky pre deti za rok 2021. Za prijatie správy hlasovalo 49 poslancov zo 124 prítomných.

Post komisárky pre deti zastáva exministerka a bývalá poslankyňa strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Viera Tomanová. Mandát sa jej skončil vlani v decembri.

Nástupkyňa Tomanovej

Tomanová vo funkcii pokračuje, pretože parlament doteraz na viacero pokusov nedokázal zvoliť jej nástupcu. Ani jedna z kandidátiek nezískala nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.

V správe sa okrem iného hovorí, že v roku 2021 komisárka a zamestnanci jej úradu vybavovali približne 1 560 podnetov. Z toho nových bolo 317 a popri tom vybavovali 343 prenesených podnetov z predchádzajúcich rokov, ktoré nebolo možné uzatvoriť najmä z dôvodov prebiehajúcich konaní pred súdmi, orgánmi štátnej správ či inými inštitúciami.

Testovanie žiakov na školách

V minulom roku úrad komisára podľa správy zaznamenal približne 600 požiadaviek o poskytnutie rady. Poradenstvo sa najčastejšie týkalo postupu, ak rodič dieťaťa nesúhlasí pri vstupe do školy s testovaním na zistenie vírusu SARS-CoV-2, ak rodič dieťaťa nesúhlasí pri vstupe do školy s prekrytím horných dýchacích ciest alebo, ak jeden z rodičov nesúhlasí s očkovaním.

Ďalšie poradenstvo súviselo s otázkami vyživovacej povinnosti na maloleté dieťa, aktuálnej právnej úpravy náhradného výživného alebo išlo o otázky priznania dávok v hmotnej núdzi či nároku na sirotský dôchodok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viera Tomanová
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSMER-SD