Parlament schválil kontroverzný zákon o mimovládnych organizáciách. Podľa predkladateľov je hlavným cieľom návrhu stransparentnenie fungovania mimovládok.
Slovenské mimovládne organizácie, ako aj opozícia novelu zákona kritizovali, považujú ju za škodlivú a diskriminačnú, hovoria aj o protiústavnosti. Opakovane ju nazývali ako „ruský zákon“.
Opozičná výzva prezidentovi
Zo zákona vypadlo nielen označenie zahraničný agent, ale aj označenie lobing, napriek tomu opozícia tvrdí, že v zákone ostalo veľa zlých vecí, napríklad administratívna záťaž pre mimovládky či zásah do súkromia darcov. Opozícia vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby zákon nepodpísal.
Koaličný zákon podľa kritikov kopíruje Rusko. Komisár Rady Európy pre ľudské práva žiada, aby neprešiel
Navrhovatelia zákona o mimovládkach i premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdia, že predložená legislatíva nemá nič spoločne s ruskou, americkou či izraelskou legislatívou.
Odkiaľ majú mimovládky peniaze
Cieľom slovenského návrhu je podľa nich len sprecizovanie kontrolných mechanizmov a zlepšenie transparentnosti, aby vedeli, ako sú financované mimovládne organizácie a kto im dáva peniaze. Tvrdia, že návrh zákona bol spracovaný v súlade s pravidlami EÚ.
Po tomto hlasovaní predseda parlamentu Richard Raši ukončil 33. schôdzu NR SR.