Parlament schválil kontroverzný zákon o mimovládnych organizáciách, nazývaný aj ako ruský zákon

Zo zákona vypadlo nielen označenie zahraničný agent, ale aj označenie lobing, napriek tomu opozícia tvrdí, že v zákone ostalo veľa zlých vecí.
ZHROMAŽDENIE: Slovensko je Európa! v Bratislave
Účastníci s transparentmi a vlajkami počas pochodu proti ruskému zákonu schváleného vládou SR mestom z Námestia Slobody pred Národnú radu Slovenskej republiky (NR SR) v rámci protestného zhromaždenia Slovensko je Európa! organizovaného iniciatívou Mier Ukrajine v Bratislave. Bratislava, 3. apríl 2025. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík

Parlament schválil kontroverzný zákon o mimovládnych organizáciách. Podľa predkladateľov je hlavným cieľom návrhu stransparentnenie fungovania mimovládok.

Slovenské mimovládne organizácie, ako aj opozícia novelu zákona kritizovali, považujú ju za škodlivú a diskriminačnú, hovoria aj o protiústavnosti. Opakovane ju nazývali ako „ruský zákon“.

Opozičná výzva prezidentovi

Zo zákona vypadlo nielen označenie zahraničný agent, ale aj označenie lobing, napriek tomu opozícia tvrdí, že v zákone ostalo veľa zlých vecí, napríklad administratívna záťaž pre mimovládky či zásah do súkromia darcov. Opozícia vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby zákon nepodpísal.

Navrhovatelia zákona o mimovládkach i premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdia, že predložená legislatíva nemá nič spoločne s ruskou, americkou či izraelskou legislatívou.

Odkiaľ majú mimovládky peniaze

Cieľom slovenského návrhu je podľa nich len sprecizovanie kontrolných mechanizmov a zlepšenie transparentnosti, aby vedeli, ako sú financované mimovládne organizácie a kto im dáva peniaze. Tvrdia, že návrh zákona bol spracovaný v súlade s pravidlami EÚ.

Po tomto hlasovaní predseda parlamentu Richard Raši ukončil 33. schôdzu NR SR.

Odporúčané