BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Koaličné strany svojím hlasovaním v Národnej rade SR zlepšovaniu podnikateľského prostredia skôr bránili ako napomáhali. Vyplýva to z hodnotenia vplyvu hlasovaní poslancov na podnikanie, ktorý počas uplynulých štyroch rokov realizovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS). K zhoršovaniu podnikateľského prostredia najviac prispeli poslanci najsilnejšej vládnej strany. Smer-SD dosiahol v hodnotení na stupnici od záporných 300 do plusových 300 bodov najnižší rating, a to záporných 14,20 bodu. ĽS-HZDS má rating mínus 13,11 a SNS záporných 12,79 bodu. „Záporné ratingy znamenajú, že poslanci vládnej koalície väčšinou hlasovali za prijatie takých zákonov, ktoré boli zo strany podnikateľov hodnotené negatívne,“ uvádza aliancia. Na opačnom konci rebríčka sa umiestnila SDKÚ-DS s ratingom 22,70 bodu. Nasledujú SMK s 21,04 bodmi a KDH so 17,78 bodmi.
Výsledky projektu odrážajú rozdielne názory koaličných a opozičných poslancov na formovanie vhodných podmienok na podnikanie. Rating koaličných strán sa pohyboval od záporných 14,20 do mínus 12,79 bodu, čo podľa aliancie svedčí o koordinovanom postupe poslancov koaličných strán pri hlasovaniach. Celkovo najhoršie hodnoteným poslancom je Ján Chrbet (SNS), ktorý skončil so záporným ratingom 21,91 bodu. Na druhej strane všetky opozičné strany získali pozitívny rating, čo podľa PAS znamená, že väčšinou hlasovali za prijatie zákonov s pozitívnym vplyvom na podnikanie alebo hlasovali proti zákonom s negatívnym vplyvom, čím bránili zhoršovaniu podnikateľského prostredia. Najúspešnejším poslancom sa stal Ján Rusnák z SDKÚ-DS, ktorý sa s ratingom 30,86 bodu umiestnil na 1. mieste v celkovom rebríčku.
Vo štvrtom volebnom období rokovali poslanci od 4. júla 2006 v Národnej rade SR o 61 zákonoch, ktoré PAS identifikovala ako dôležité z hľadiska ich vplyvu na podnikateľské prostredie. Pozitívny vplyv na podnikanie malo z 59 schválených zákonov 29 zákonov, pričom negatívne ovplyvnilo podnikanie 31 zákonov a jeden zákon bol podnikateľmi hodnotený neutrálne. Najlepšie hodnotenie dosiahla nedávno schválená novela zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, v rámci ktorej sa znížila spotrebná daň z nafty. Druhým najlepšie hodnoteným zákonom je novela zákona o dani z príjmov prijatá v rámci protikrízových opatrení. Tretím najlepším opatrením bolo neobmedzené ručenie za vklady v bankách, ktoré síce podnikateľské prostredie kvalitatívne nevylepšilo, no v čase nastupujúcej krízy upokojilo podľa aliancie veriteľov a predišlo presunom úspor do krajín, ktoré podobné opatrenie zaviedli skôr.
Na druhej strane najhoršie hodnoteným opatrením uplynulých štyroch rokov sa s ratingom mínus 138,72 bodu stala novela zákona o sociálnom poistení z roku 2007, ktorá podľa PAS zvýšila stropy na platenie odvodov bez adekvátneho zvýšenia dávok zo sociálneho poistenia, v prvom polroku 2008 otvorila druhý pilier, predĺžila povinnú dobu sporenia v druhom pilieri z 10 na 15 rokov a zvýšil sa aj správny fond Sociálnej poisťovne z 2,9 % na 3,5 %. Druhým najhoršie hodnoteným opatrením bola novela zákona o dani z príjmov zo začiatku volebného obdobia, ktorou sa zaviedla tzv. milionárska daň v podobe degresívnej odpočítateľnej položky, zrážková daň na výnosy z predaja podielových listov a obmedzili sa možnosti daňovej asignácie 2 % dane z príjmov len na vybraný okruh činností mimovládneho sektora. Zákon o podpore a rozvoji verejného zdravia označili podnikatelia ako tretí najhorší zákon končiaceho sa volebného obdobia. „Zákon zaviedol povinnú pracovnú zdravotnú službu pre všetkých podnikateľov, vrátane živnostníkov, ktorí nikoho nezamestnávali,“ dodáva aliancia.
Legislatívu ovplyvňujúcu podnikanie sledovala Podnikateľská aliancia Slovenska od júla 2006 a v spolupráci s podnikateľmi posudzovala dopady vybraných zákonov na podnikateľské prostredie. Na základe hodnotenia podnikateľov sa pre každý zákon vypočítal rating, ktorý vyjadruje vplyv zákonov na podnikanie. Následne PAS vyhodnocovala, ako pri týchto zákonoch hlasovali poslanci NR SR, a to či hlasovali za dobré zákony a proti zlým, alebo naopak. Poslanci, ktorí hlasovali za dobré zákony a proti zlým získavali v hodnotení kladný rating, poslanci hlasujúci opačne získavali v hodnotení negatívny rating. PAS vznikla ustanovujúcim zasadnutím 15. novembra 2001. Pri jej zrode stáli Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO a Centrum pre hospodársky rozvoj.
SITA