Pašeráci sa snažia predať teroristom rádioaktívny materiál

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radioaktivita
Foto: SITA/AP

KIŠIŇOV 7. októbra (WebNoviny.sk) – Úrady vo východoeurópskom Moldavsku v spolupráci s americkým FBI prekazili za posledných päť rokov štyri pokusy gangov s podozrivými kontaktmi na Rusko, keď chceli predať rádioaktívny materiál extrémistom z Blízkeho východu.

O prípadoch sa dozvedela a v stredu informovala tlačová agentúra AP. Najnovší prípad sa stal tento rok vo februári, keď pašerák ponúkal obrovské zásoby smrtiaceho cézia – ktoré by dokázalo zamoriť niekoľko mestských blokov budov – a hľadal kupujúceho konkrétne z Islamského štátu (IS).

V Moldavsku prekvitá trh s jadrovými materiálmi

Zločinecké organizácie, niektoré napojené na ruskú tajnú službu – nástupkyňu KGB, pôsobia na prekvitajúcom čiernom trhu s jadrovými materiálmi v malom, chudobnom Moldavsku, ako uviedli tamojší vyšetrovatelia. Spomínaný štvrtý prípad sa stal začiatkom tohto roka v exkluzívnom tanečnom klube v Moldavsku: dvaja muži uzavreli dohodu o predaji vysoko rádioaktívneho materiálu extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Predávajúci žiadal 2,5 milióna eur za cézium dostatočne rádioaktívne na to, aby zamorilo niekoľko mestských blokov. „Dá sa z toho vyrobiť špinavá bomba, ktorá by sa dokonale hodila Islamskému štátu,“ povedal pašerák. Lenže kupujúcim bol nasadený policajný agent a išlo o tajnú operáciu amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) – keď sa skončila, za mrežami sa nachádzali traja ľudia.

Prípady budú zrejme pribúdať

Moldavské policajné a justičné úrady sa o výsledky vyšetrovania podelili aj s agentúrou AP, aby upozornili, že čierny trh s jadrovým materiálom je čoraz nebezpečnejší a že prípady budú zrejme pribúdať. Zdôraznili tiež, že narušenie spolupráce medzi Ruskom a Západom sťažuje vyšetrovanie. Hoci Moldavci zatkli dôležitých podozrivých a stiahli nebezpečné materiály z trhu, ich úspech zatienili zvláštne nedostatky – kľúčoví podozriví ušli, zatknutí nedostali dlhé tresty odňatia slobody a v niektorých prípadoch sa dokonca vrátili k pašovaniu jadrového materiálu.

Napriek odhodlanému úsiliu dostať pod kontrolu nelegálne obchodovanie s rádioaktívnymi materiálmi vo svete tieto prípady ukazujú, že čierny trh s jadrovým materiálom nie je ani zďaleka pod kontrolou, napísala agentúra AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať