Pasívny dom s kozubom v Piešťanoch búra stereotypy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Môj dom

Konštrukčné riešenia obalovej konštrukcie domu z energetickej kategórie A ponúkajú stavebníkovi možnosť voľby medzi drevostavbou alebo masívnou akumulačnou konštrukciou. Optimálne riešenie by malo nielen zabezpečiť požadované tepelnoizolačné parametre, ale aj podporovať príjemnú mikroklímu v interiéri. Súčasné pasívne domy by mali byť najmä miestom na kvalitný život so všetkým, čo k nemu patrí. Dvojpodlažný pasívny dom s úžitkovou plochou okolo 185 m2 vyrástol v novej štvrti okrajovej časti mesta. Pridanú hodnotu domu predstavuje kozub, ktorý je v pasívnych domoch relatívne vzácnym úkazom.

Tepelnoizolačné vlastnosti nestačia

Bez názvu
Foto: Môj dom

Tepelnoizolačné vlastnosti sú prvým parametrom, na ktorý sa hľadí pri stavbe pasívneho domu. Masívna tepelná izolácia však na pokrytie všetkých požiadaviek nestačí. Horlivé zvyšovanie hrúbky obvodových stien a pridávanie tepelnej izolácie v snahe zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti má význam iba do určitej miery. Výrazné zlepšenie tepelnoizolačných hodnôt možno dosiahnuť iba zabezpečením vzduchotesnosti obalovej konštrukcie domu (obvodové steny, výplne otvorov, strecha a pod.). Netesnými miestami konštrukcie uniká pri rozdielnom tlaku medzi interiérom a exteriérom teplý vzduch do chladnejšieho prostredia. To znamená väčšie tepelné straty, ale aj väčšiu produkciu CO2. Vzduchotesnosť obalovej konštrukcie objektu zabraňuje v zime úniku tepla, v lete prehrievaniu domu.

Ochladzovanie vzduchu v interiéri pomocou klimatizácie, ktorá je štvornásobne energeticky náročnejšia ako vykurovanie, sa preto minimalizuje. Z hľadiska úspor energie a prevádzkových nákladov či zabezpečenia vysokého komfortu bývania bol kľúčový výber systému obalovej konštrukcie domu. Majiteľ sa rozhodol postaviť dom tradičnou technológiou murovania. Rozhodol sa pre stavebný systém z bieleho pórobetónu. Obvodové steny sa vymurovali z tvárnic s hrúbkou 300 mm. Múry zaručili dostatočnú pevnosť a únosnosť konštrukcie. Na subtílnu stenu sa celoplošne lepil sivý expandovaný polystyrén s hrúbkou 250 mm. Vznikla stena so štandardnou hrúbkou a tepelným odporom R = 11,09 m2 K/W, ktorý sa odporúča pre pasívne domy.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať