BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Okresný súd Bratislava I v utorok nerozhodol o žiadosti o podmienečné prepustenie Patrika Pachingera právoplatne odsúdeného v kauze BMG Invest a Horizont Slovakia.
„Okresný súd Bratislava I odročil verejné zasadnutie na neurčito z dôvodu, že uznesenie o započítaní vydávacej väzby nie je právoplatné a toto je potrebné na komplexné posúdenie žiadosti o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody,“ informoval agentúru SITA hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.
Súd potvrdil trest väzenia
Pachingerovi najvyšší súd koncom marca potvrdil sedemročný trest väzenia, ktorý mu v decembri 2015 uložil Špecializovaný trestný súd. Pachinger po vynesení rozsudku požiadal o odklad nástupu na výkon trestu o jeden mesiac zo zdravotných dôvodov, čomu súd vyhovel.
Po vypršaní lehoty však Pachinger na výkon trestu nenastúpil, keďže Najvyšší súd SR zrušil príkaz na dodanie jeho, ako aj odsúdeného Dávida Brtvu na výkon trestu. Dôvodom bolo zachovanie ich základných ústavných práv, a to najmä práva na rozhodnutie o ich žiadostiach, konkrétne žiadosti o odklad výkonu trestu, o ktorej bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd, a žiadosti o podmienečné prepustenie, o ktorej rozhodujú súdy, v obvode ktorých by mali odsúdení vykonať trest.
Žiadosť o podmienečné prepustenie podal na Okresnom súde v Trnave aj Brtva. Súd začiatkom júna o žiadosti takisto nemohol rozhodnúť, verejné zasadnutie preto odročili na júl. Brtva, ktorý si podľa verdiktu súdov má odpykať deväťročný trest, ako aj Pachinger sú teda momentálne na slobode. Obaja v rámci trestného konania strávili v minulosti určitý čas vo väzbe.
Skrachované nebankové spoločnosti
V kauze skrachovaných nebankových spoločností súd odsúdil Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia. V jeho prípade rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.
Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún.
Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M., ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.