Pchjongjang potvrdil, že nedávne raketové testy simulovali jadrové útoky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kim Čong-un
Kim Čong-un dozeral na všetky testy použitia taktických jadrových zbraní pri útokoch na potenciálne juhokórejské a americké ciele Foto: Twitter, twitter.com

Nedávne severokórejské raketové testy podľa Pchjongjangu simulovali použitie taktických jadrových zbraní pri útokoch na potenciálne juhokórejské a americké ciele, pričom vodca Kim Čong-un naznačil ďalšie provokatívnejšie testy. Vyhlásenie zverejnili štátne médiá pri príležitosti 77. výročia vzniku vládnej Kórejskej strany práce.

Test vojenských schopností

„Prostredníctvom siedmich nácvikov spustenia jednotiek taktických jadrových operácií sa naplno prejavili skutočné vojnové schopnosti… jadrových bojových síl pripravených zasiahnuť a zničiť určené objekty na akomkoľvek mieste a kedykoľvek,“ píše tlačová agentúra KCNA s tým, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) reagovala na nedávne námorné cvičenia amerických a juhokórejských síl. Ich vojenské cvičenia Severná Kórea považuje za nácvik invázie.

Na testy dozeral Kim

Kim dozeral na všetky testy a podľa jednej zo zverejnených fotografií s ním bola aj jeho manželka. KCNA tvrdí, že testy zahŕňali balistickú strelu s jadrovým potenciálom vypustenú spod nádrže na severovýchode krajiny, iné balistické rakety určené na jadrové útoky na juhokórejské letiská, prístavy a veliteľské zariadenia a balistickú strelu nového typu zem-zem, ktorá preletela nad Japonskom. Vôbec po prvý raz tiež KĽDR vyslala na cvičenia s ostrou muníciou aj 150 bojových lietadiel, píše agentúra.

KĽDR tento rok odpálila už zhruba 40 striel. Kim sa zaviazal rozšíriť ich jadrový arzenál a odmieta sa vrátiť k jadrovej diplomacii so Spojenými štátmi. Niektorí experti odhadujú, že sa Pchjongjang pokúsi svojím rozšíreným arzenálom zatlačiť na Washington, aby Severnú Kóreu akceptoval ako jadrovú mocnosť, čo považuje za dôležité pre stiahnutie medzinárodných sankcií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-un