BRATISLAVA 22. novembra (WBN/PR) – Dušan pekár je v súčastnosti vicestarosta bratislavského Ružinova. V kandidatúre za starostu Ružinova ho podporuje stredopravá koalícia, teda SDKÚ-DS, KDH, SaS, Most-Híd a OKS.
Rozhodli ste sa kandidovať na pozíciu starostu v Ružinove. Prečo?
Lebo Ružinov si zaslúži viac! Hlavný dôvod, prečo chcem byť starostom Ružinova je, že chcem zaviesť poriadok. Ako Ružinovčana ma mrzí, že stav Ružinova je z roka na rok horší – zastavanosťou, bezdomovcami, ktorí obsadili naše parky, ale aj tým, že stále nemáme žiadne “centrum“ Ružinova na relax a zábavu. Preto som sa rozhodol kandidovať na starostu Ružinova.
V čom sa zhoršuje stav životnej úrovne Ružinovčanov?
Životnej úrovne asi nie, lebo to nezáleží len od mestskej časti, ale životného prostredia.
Napríklad výstavba Retro. Zo 17 poschodí podľa územného plánu, bola požiadavka investora na 31 a súhlas pána starostu na zvýšenie na 25 poschodí. Ľudia z okolia nemajú vyriešené parkovanie ani dopravu.
Zmluvy a faktúry. Nevieme, alebo nemôžeme sa dostať k zmluvám, ktoré uzatvára či už starosta priamo alebo niektoré podniky, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti. Nemáme prehľad ako sa hospodári v mestskej časti.
Ako je to možné, že sa neviete dostať ako poslanci, aj vy, ako súčasný zástupca starostu k takýmto dokumentom?
Úrad je spolitizovaný. Máme prijaté uznesenia, kde sme žiadali, aby sme ako poslanci boli informovaní o stavebných činnostiach, požiadavkách a projektoch. Doteraz sa tak nestalo. Ani stavebná komisia, ani poslanci nemajú informácie a preto reagujú niekedy dosť neskoro, a len na informácie z novín a od obyvateľov, ktorí prídu a chcú sa informovať. Až potom, keď máme informáciu, tak zvolávame verejné zhromaždenia obyvateľov, na ktorých prerokovávame požiadavky obyvateľov a prednášame ich starostovi.
Čiže v Ružinove vládne arogancia moci?
Skôr ľahostajnosť. Ľahostajnosť v tom, že bolo sľúbené zastavenie výstavby a Retro je odpoveďou toho, ako sa splnili sľuby.
Spomínate Retro, boli aj iné stavby za tieto štyri roky?
Máme stavby, ktoré ešte nerastú, ale už sú schválené. Stavba, ktorá už je postavená, neskolaudovaná, je Perla Ružinova. Ďalšie stavby ako napríklad na Orieškovej v rodinnej zástavbe penzión, na Kľukatej za záhradami rodinných domov 4-poschodový bytový dom a ďalšie zmeny stavby pred dokončením nadstavby bez parkovacích miest.
Čiže ubúda znova zelene v Ružinove? Pred štyrmi rokmi boli slogany, podľa ktorých výstavba na zelených plochách sa mala zastaviť.
Zelená plocha bola v okolí Retra, tá sa zmenšila a tam, kde je Perla Ružinova jej ubúda.
V Ružinove bol dostatok oddychových zón, najväčšia asi v okolí Štrkovca. Tam boli tiež avizované výstavby.
Áno, Štrkovec je srdce, zelená a vodná oáza Ružinova. Je to poklad Ružinova a iná mestská časť sa takýmto priestorom nemôže pochváliť. Máme tam detské ihrisko, amfiteáter, ale máme tam aj zámer výstavby, respektíve rekonštrukcie. Jedna vec je hotel Junior, ktorý nie je v dobrom technickom stave. Majiteľ dal požiadavku a zrejem mu bude vyhovené, aby zrekonštruoval túto budovu. Bude tam teda rekonštrukcia, záleží od stavebného úradu v akom objeme a aké vyvolané investície bude musieť tento majiteľ dať do okolia tak, aby sme boli všetci spokojní. Ďalšia výstavba hrozila na parkovisku vedľa reštaurácie Labuť. Táto výstavba vôbec nepatrí do Štrkovca. Zo Štrkoveckého jazera treba urobiť oddychovú zónu, aby ľudia mohli behať po bežeckej dráhe a deti sa hrať na detskom ihrisku.
Aký bude váš postup pri výstavbe v prípade zvolenia za starostu?
Budem predovšetkým informovať obyvateľov hlavne dotknutých území. Zvolám verejné zhromaždenie obyvateľov za účasti investora, aby si investor vypočul požiadavky, námety a predstavy obyvateľov dotknutého územia a potom spolu so stavebným úradom v rámci stavebného zákona budeme postupovať.
Čo sa týka oddychových zón, treba ich rozširovať? Čo sa dá spraviť pre Štrkovec, aby sa zachoval jeho ráz a možno aj zlepšil?
To najjednoduchšie riešenie je prijať územný plán zóny, kde sa presne zadefinuje, čo všetko sa v okolí Štrkoveckého jazera môže a čo nie. Neďaleko Štrkoveckého jazera máme park Andreja Hlinku, tento si vyžaduje revitalizáciu, obnovu, Cyklotrasy, ktoré spájajú park Andrea Hlinku a Papánkovo námestie treba zrekonštruovať. Cyklistickú trasu treba prepojiť tak, aby ľudia mohli chodiť cez park Andrea Hlinku, či už na Štrkovecké jazero a už na Papánkovo námestie, ktoré teraz hyzdí známy bývalý obchodný dom Prior, ktorý ľudia nazývajú Hirošimou. V decembri bude dražba tohto objektu. Verím, že nový majiteľ uskutoční projekt, ktorý bol schválený a budeme mať konečne námestie hodné Ružinova.
Čo sa týka Štrkovca, v zimných mesiacoch ho ľudia využívajú aj na korčuľovanie, na hranie hokeja. V areáli hier bývala aj mobilná ľadová plocha. Tá tam už nie je. Je vôbec dostatok športovísk v Ružinove a čo sa dá spraviť preto, aby ľudia mali kde športovať a možno aj bezpečne, pretože jazero bezpečným riešením pre korčuľovanie, či hokej nemôže byť?
Máme zimný štadión, teda dve ľadové plochy. Chcem, aby tieto ľadové plochy boli viac využívané verejnosťou. Bude to možné, keď sa Slovan vráti na svoj štadión, čiže uvoľní sa trochu priestor aj pre našich hokejistov z klubu HK 99, ale aj pre obyvateľov a ich deti. Ďalšie možné športoviská sú v areáloch základných škôl. Treba ich zrekonštruovať a treba otvoriť areály škôl pre popoludňajšie využívanie obyvateľmi. So županom Pavlom Frešom sme navštívili niektoré gymnázia a stredné školy, ktoré sú v Ružinove. Tu neďaleko úradu máme Gymnázium na Tomášikovej, ktoré má plaváreň. Diskutovali sme, a zrejme bude možné otvoriť túto plaváreň aj pre deti z Ružinova, aby ju mohli využívať v dopoludňajších hodinách na plavecký výcvik. Ideálne by bolo, keby si v popoludňajších hodinách mohli obyvatelia za nejakú úhradu ísť zaplávať do tohto gymnázia. A máme tu aj súkromné športové kluby, v ktorých sa hrá futbal, volejbal, carling. Podporujeme ich finančne a sú využívané aj obyvateľmi mestskej časti.
Spomenuli ste školy. Ružinovské prešli určitou rekonštrukciou. Problém bol pri schvaľovaní úveru na rekonštrukciu týchto škôl.
Nemyslím, že bol problém pri schvaľovaní úveru, pretože poslanci skoro jednohlasne zdvihli ruku za čerpanie troch miliónov eur na výmenu okien. Okná boli v kritickom stave a až nebezpečné pre deti. Pokračoval by som vo výmene okien aj na našich domovoch dôchodcov, pretože aj tam je situácia podobná a po tomto kroku výmeny okien by som sa venoval skôr technickému vybaveniu budovy, ako sú toalety, rozvody vody, tepla, rekonštrukcia kúrenia, vyregulovaniu kúrenia a potom posledný krok by bolo zateplenie fasád tam, kde je to potrebné.
Budú na to v najbližších rokoch peniaze?
Úver je schválený vo výške šesť miliónov eur, čerpaných bolo tri milióny eur, čiže ďalšie tri milióny by bolo možné použiť na tieto účely, ale treba hľadať zdroje aj v rozpočte. Čiže vlastné zdroje, ale aj zdroje, ktoré nám umožňujú čerpanie či už nórskych fondov, alebo eurofondov.
Ružinov bol donedávna starším sídliskom, ale posledné roky sa omladzuje. Je dostatok miest v našich škôlkach a školách?
Žiaľ nie je ich dostatok. Nie je pokrytý záujem o miesta v našich materských školách, preto v nich mestská časť prioritne umiestňuje deti Ružinovčanov. Riešenie vidím v tom, že školnícke byty pri dohode s ich nájomníkmi a poskytnutí iného bývania, by bolo možné prerobiť na triedy. Kapacita materských škôl by sa dala zvýšiť aj ich rekonštrukciou, alebo prístavbou
Na opačnej strane ako deti sú seniori. Venovala mestská časť dostatočnú pozornosť problémom seniorov?
Starostlivosť o seniorov je štandardná, v niektorých oblastiach nadštandardná. Ako príklad uvediem ozdravné pobyty seniorov v Umagu, čo je družobné mesto mestskej časti Ružinova. Ozdravné pobyty v kúpeľoch Dudince, alebo Piešťany. Máme domovy dôchodcov a Ružinovský domov seniorov. Tieto objekty treba zrekonštruovať, aby sa v nich ich obyvatelia cítili pohodlnejšie a bezpečnejšie.
Je Ružinov dobrým miestom pre život?
Je dobrým, dá sa však urobiť ešte lepším a preto kandidujem na starostu.
Aké by boli vaše prvé kroky v úrade v prípade zvolenia?
Schválenie rozpočtu mestskej časti a potom dohoda na zmysluplnom rozvoji. To znamená výstavbu a rekonštrukciu detských ihrísk, revitalizáciu zelene, parkov, zvýšenie parkovacích miest a vytvorenie chráneného priestoru pre voľný výbeh psov. Druhým bodom je transparentnosť mestskej časti a to je zverejňovanie zmlúv a faktúr, elektronické obstarávanie a treťou a nemyslím tým poslednou dôležitou časťou je komunikácia s obyvateľmi. To sú verejné zhromaždenia obyvateľov, otvorený úrad, stretávanie sa starostu s obyvateľmi. Sľúbil som, že raz za mesiac budem k dispozícii pre všetkých obyvateľov. Chcem vytvoriť poradný orgán zložených zo zástupcov občianskych iniciatív a združení, ktoré pôsobia v mestskej časti
Vy ste boli v tomto volebnom období zástupcom starostu v Ružinove. Ľudia môžu vnímať, že ste sa podieľali na politike a na tom, čo sa v Ružinove dialo.
Starosta je štatutár mestskej časti, čiže starosta podpisuje zmluvy, rokuje a vystupuje v mene mestskej časti. Keď som bol zvolený za jeho zástupcu, bol som presvedčený, že sa zhodneme na veciach, na ktorých ide o Ružinov. Žiaľ som sa mýlil. Starosta zatajoval predo mnou a pred poslancami informácie, pred rokovaniami zastupiteľstva sme sa s ním nestretli. Stal sa z neho obhajca záujmov investorov a developerov a prestal počúvať Ružinovčanov.
Vy ste si zvolili celkom konfrontačnú kampaň. Na billboardoch ste spolu so starostom, avšak nie v pozitívnom ale vymedzujúcom sa slova zmysle.
Starosta je neviditeľný a chcel som pripomenúť sľuby, ktoré tu boli pred štyrmi rokmi, aby ľudia rozmýšľali o tom, čo im bolo sľúbené a čo sa deje.
V kampani pozývate ľudí na pivo. Koľko sa piva na stretnutí vypije?
To nemám prehľad, skôr pozerám koľko ľudí príde a o čom diskutujeme. Nie je to len pivo, je to aj káva, dokonca mám aj otvorenú domácnosť, respektíve obývačku. S ľuďmi sa stretávam na trhu, na zastávkach, v uliciach. Tie rozhovory sú veľmi zaujímavé.
Čo by ste chceli povedať na záver?
Chcem vyzvať Ružinovčanov, aby prišli voliť, lebo je to jedinečná šanca, ako po štyroch rokoch vyjadriť svoj názor a vybrať si medzi Pekárom a Drozdom.