Desiatky afrických lídrov sa zišli vo štvrtok v Pekingu na samite, ktorý signalizuje zvyšujúci sa vplyv Číny na kontinente. Peking dúfa, že Afrika bude kľúčovým spojencom pri potlačovaní globálneho poriadku pod vedením Spojených štátov.
Miliardy dolárov vo forme pôžičiek
Čínsky prezident Si Ťin-pching prisľúbil lídrom miliardy dolárov vo forme pôžičiek a súkromných investícií v priebehu nasledujúcich troch rokov a navrhol, aby sa vzťahy so všetkými africkými krajinami, ktoré majú diplomatické styky s Čínou, povýšili na „strategickú“ úroveň.
Čína obmedzuje vývoz niektorých dronov, obáva sa ich zneužitia na vojenské účely
„Vždy sme si rozumeli a podporovali sme sa, čím sme boli príkladom pre nový typ medzinárodných vzťahov,“ povedal na otváracom ceremoniáli Fóra o čínsko-africkej spolupráci.
Rozšírenie existujúcich colných výnimiek
Čína sa stala hlavným hráčom v Afrike od založenia fóra v roku 2000. Jej spoločnosti značne investovali do ťažby zdrojov, ktoré čínsky priemysel potrebuje, a jej rozvojové banky poskytli pôžičky na výstavbu železníc, ciest a inej infraštruktúry v rámci projektu Nová hodvábna cesta.
Európske krajiny NATO sú pripravené znížiť investície v Číne pre jej podporu ruskej invázie. Uviedol prezident Biden
Africkí lídri privítali pomoc Číny, ale presadzujú užšie zosúladenie pomoci s rozvojovými cieľmi kontinentu. Usilujú sa hlavne o industrializáciu svojich ekonomík a rozšírenie poľnohospodárskeho exportu. Si Ťin-pching povedal, že Čína zruší clá na produkty z väčšiny najchudobnejších krajín sveta vrátane 33 v Afrike, a to rozšírením existujúcich colných výnimiek.