BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) nevie, či poslanci parlamentu odobria obnovenie poslaneckého klubu SaS. Vyhlásil to v nedeľu v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Podľa Pellegriniho sa poslanci za Smer-SD musia najskôr poradiť, aké stanovisko zaujmú k tejto otázke. Zverejniť by ho mali pravdepodobne v utorok pred začiatkom schôdze parlamentu.
SaS podala trestné oznámenie pre nové video o referende
KDH chce podporiť vznik klubu SaS, OĽaNO to ešte zvažuje
SaS pomohli hlasy smerákov, možno obnoví poslanecký klub
Zaujíma ho aj postoj SDKÚ-DS
„Na verejnosti často zaznievajú názory, či je normálne, aby poslanec, ktorý bol zvolený do parlamentu za konkrétnu stranu, sa potom rozhodol zmeniť politické tričko a či by mu to Národná rada mala legitimizovať,“ povedal Pellegrini v súvislosti so zámerom bývalého poslanca SDKÚ-DS Eugena Jurzycu vstúpiť do klubu SaS.
Podľa Pellegriniho totiž podobné situácie menia pomery v parlamente a tie už nezodpovedajú výsledkom volieb. Ako ďalej povedal, chce v tejto súvislosti počuť názory poslancov opozície ako aj poslancov svojej strany.
„Veľmi by ma zaujímal aj postoj SDKÚ-DS k tejto problematike, čo si o tom myslia, že poslanec, ktorý sa po chrbte tejto strany dostane do parlamentu, potom chce byť členom klubu inej,“ povedal. Podľa Pellegriniho by podobné situácie mal upravovať aj nový rokovací poriadok parlamentu.
Občania by mali využiť svoje ústavné právo
Pri jeho vypracovávaní sa chce inšpirovať napríklad Rakúskom alebo Slovinskom. „Bolo by ho dobré prijať ešte v tomto volebnom období, nech sa ním môže nasledujúci parlament už riadiť,“ povedal.
Pellegrini zároveň zdôraznil, že sa zúčastní na pripravovanom februárovom referende o ochrane rodiny. „Rešpektujem, že je zvolané nie politickou stranou, ale občianskou spoločnosťou a 400-tisíc ľudí vyjadrilo svoj postoj.“ Podľa Pellegriniho by občania mali využiť svoje ústavné právo a zúčastniť sa. Nemyslí si však, že by mali dostávať od politikov inštrukcie ako hlasovať.
„Ja si myslím, že referendum je o tom, aby, keď občania vyjadria svoj postoj, politici ho potom pretavili do nejakých reálnych aktivít,“ povedal Pellegrini. Ako dodal, kampaň pred referendom by podľa neho mal byť vedená kultúrne a zameriavať by sa mala na názorové strety, nie na útoky.