Pellegrini podpísaním zákona o STVR dokázal, že bude predĺženou rukou koalície. Strana SaS sa obráti na Ústavný súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Branislav Gröhling
Branislav Gröhling, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS). Foto: archívne, SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini bude iba predĺženou rukou vládnej koalície. Vyhlásila to strana Sloboda a Solidarita (SaS) s tým, že dôkazom je podpísanie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR).

Mal byť prezidentom všetkých občanov

Strana sa spolu s opozičnými partnermi v najbližších dňoch obrátia na Ústavný súd SR. Podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga mal Pellegrini príležitosť ukázať, že dodrží svoje sľuby, a bude prezidentom všetkých občanov.

Bohužiaľ, potvrdilo sa, že sa nedokáže oprostiť od vládnej koalície a bude len jej predĺženou rukou v paláci. Napriek opakovaným varovaniam, nielen opozície, ale aj odbornej verejnosti či zamestnancov RTVS, Pellegrini podpísal účelové zrušenie tejto inštitúcie,“ uviedol predseda SaS a doplnil, že jediným cieľom vlády je urobiť z RTVS provládne a dezinformačné médium, k čomu sa podpísaním zákona prihlásil aj samotný prezident.

Zákon je v rozpore s európskym právom

Tímlíder SaS pre kultúru René Parák upozornil, že Pellegrini neprijateľne odignoroval skutočnosť, že zákon o STVR je v rozpore s európskym právom a porušuje aj ústavné práva.

Pellegrini sľuboval, že sa dôsledne oboznámi so zmenami, ktoré prináša nový zákon. Boli to však len prázdne slová, pretože zrušenie RTVS podpísal bez akýchkoľvek zdôvodnení a vysvetlení verejnosti. Je to čierny deň pre verejnoprávnosť a slobodu slova na Slovensku,“ uzavrel Parák.

Pellegrini podpísal zákon o STVR, ktorým končí RTVS vo svojej súčasnej podobe. Vyplýva to z informácií zverejnených na internetovej stránke hlavy štátu. Prezident zákon podpísal v nedeľu 30. júna. Pellegrini ešte minulý týždeň uviedol, že považuje za dôležité podrobne sa oboznámiť so schváleným znením zákona, obzvlášť v situácii, keď je tento zákon predmetom výraznej pozornosti doma i v zahraničí.

Platí však moje vyjadrenie, že pokiaľ v tomto zákone nevzhliadnem rozpor s ústavou alebo zásah do slobody slova, som pripravený ho podpísať. Nebudem podliehať mediálnym tlakom ani emóciám, ktoré situácia v RTVS vyvoláva, a budem posudzovať výlučne text zákona,“ skonštatoval prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingPeter PellegriniRené Parák
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSaS Sloboda a SolidaritaSTVR Slovenská televízia a rozhlasÚstavný súd SR