Premiér Robert Fico (Smer-SD) rešpektuje, že prezident má ústavné právo veta. Uviedol to v reakcii na to, že Peter Pellegrini vetoval zákon o covidových amnestiách. Zároveň však dodal, že prezident bude nepochybne rešpektovať aj právo parlamentu jeho veto prelomiť.
„Ak by sa tak stalo na májovo – júnovej schôdzi Národnej rady SR, poškodení občania budú mať k dispozícii len niekoľko týždňov na podanie žiadosti o odškodnenie (do 31. augusta 2025). Ak veto prezidenta neprelomíme, zákon nebude platiť. To je asi tak všetko, čo sa dá k dnešnej „kauze dňa“, ako sa ju snažia médiá vyrobiť, povedať,“ napísal premiér vo svojom stanovisku, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.
Zvrátená kampaň o očkovaní
Fico dodal, že zákon o tzv. covidovej amnestii predložila vláda do parlamentu v presvedčení, že postupy vlád Igora Matoviča, Eduarda Hegera či Ľudovíta Ódora v boji proti pandémii COVID-19 boli v absolútnej väčšine protiústavné a nezákonné a ich výsledkom boli tisíce nevinných obetí.
Zisteniam vládneho splnomocnenca Kotlára neveria takmer dve tretiny opýtaných Slovákov
„Časť týchto postupov bola označená za protiústavnú aj Ústavným súdom SR. Dnes vychádzajú na povrch aj informácie o ‚kvalite‘ experimentálnych vakcín proti COVIDU-19 a zvrátenosti kampane na podporu očkovania pod názvom ‚Očkovanie je sloboda‘, ktorej sa zúčastnila aj vtedajšia prezidentka Čaputová,“ uviedol Fico.
Za týchto okolností bude podľa svojich slov odporúčať poslaneckému klubu Smeru-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta.
Zákon o covidových amnestiách
Prezident Peter Pellegrini vrátil do parlamentu zákon o covidových amnestiách. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR s tým, že prezident zákon o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami nepodpísal a vrátil ho s výhradami na opätovné prerokovanie.
Hlava štátu nesúhlasí s tým, aby boli odškodnení všetci, ktorí počas pandémie dostali pokuty za porušenie pandemických opatrení. „Každý jeden človek, ktorý porušil vtedy platné nariadenie a bol za to zo zákona potrestaný, má dnes byť podľa nového zákona odškodnený. Považujem to za mimoriadne nebezpečný precedens,“ vyhlásil Pellegrini a pripomenul, že týmto zákonom sa mali odškodniť aj osoby, ktoré vedome porušovali opatrenia, napríklad v nemocniciach či domovoch pre seniorov, a mohli niekoho nakaziť či spôsobiť mu smrť.
„Nemohol by som sa pozrieť do očí pozostalým po obetiach covidu, ak by zákon začal platiť v tejto podobe. Preto som presvedčený, že ho treba upraviť,“ vyhlásil Pellegrini.