Vláda reagovala na kauzu Kočnerova Threema, schválila zmeny v justícii

SÚDY: Pojednávanie v kauze zmeniek
Podnikateľ Marian Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave. Bratislava, 4. november 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 28. novembra, 9:06

Vláda SR odobrila legislatívne zmeny v justícii, ktoré reagujú na rozsiahle podozrenia, ktoré vyplynuli z komunikácie Mariana K. cez aplikáciu Threema. Najväčšou novinkou je rozšírenie dôvodov na pozastavenie výkonu funkcie sudcu a pritom sa zmeny dotknú aj Súdnej rady SR, ktorá bude v prípade súhlasu Národnej rady SR hlasovať o všetkom verejne. Legislatíva bude ešte dnes predložená do parlamentu.

Návrh na pozastavenie výkonu funkcie bude môcť podať minister spravodlivosti, predseda súdnej rady, alebo predseda Najvyššieho súdu SR. O ich návrhu bude rozhodovať súdna rada.

V súvislosti s prípadom je disciplinárne stíhaná napríklad bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská či sudca Vladimír Sklenka. Prípad preveruje aj polícia a tiež Súdna rada SR, ktorá tento týždeň informovala, že podozriví sudcovia si s Marianom K. vymenili tisíce správ. Ministerstvo spravodlivosti okrem rozhodnutí Moniky Jankovskej preveruje aj sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, ktorá rozhodovala v civilnom procese o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza.

Pod drobnohľadom sú tiež spisy košického sudcu Adriána Pažúra a aj spomínaného Vladimíra Sklenku. Po zverejnení informácií o komunikácii už odstúpil predseda Okresného súdu Bratislava III. David Lindtner či sudkyňa Miriam Repáková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adrián PažúrDavid LindtnerGábor GálMarián KočnerMiriam RepákováMonika JankovskáPeter PellegriniVladimír SklenkaZuzana Maruniaková
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRSúdna rada SR