Penta náhle zmenila stanovisko k PPP nemocnici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: corrections.com

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Investičná skupina Penta bola medzi prvými, ktorí prejavili predbežný záujem podieľať sa na PPP projekte novej bratislavskej nemocnice. Po tom, čo ministerstvo zdravotníctva (MZ) naplno rozbehlo súťaž na súkromného partnera, finančníci menia svoj postoj. „Spoločnosť Penta sa s vysokou pravdepodobnosťou do projektu novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave nezapojí,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca investičnej skupiny na Slovensku Gabriel Tóth.

Penta, cez svoju spoločnosť Svet zdravia a.s. bola jedným z 26 potenciálnych záujemcov, s ktorými viedol rezort zdravotníctva predkvalifikačné diskusie. Tie predchádzali vyhláseniu samotnej súťaže, cez ktorú v súčasnosti ministerstvo hľadá investora a prevádzkovateľa nemocnice v jednom.

„Po dôkladnom oboznámení sa s dostupnými podkladmi k projektu sme nadobudli dojem, že s ohľadom na veľkosť a dôležitosť projektu pre slovenské zdravotníctvo je projekt založený na nesprávnych predpokladoch, nedostatočne organizačne pripravený, a preto s veľkou pravdepodobnosťou nerealizovateľný,“ vysvetľuje Tóth rozhodnutie Penty.

Konštatuje, že podmienky v Oznámení o vyhlásení verejného obstarávania na novú univerzitnú nemocnicu pôsobia nekonzistentne a rozporne, čím ohrozujú priebeh súťaže.

Do súťaže sa nezapojí ani Medirex Group

Spoločnosť Agel, a.s., ktorá bola taktiež účastná na predkvalifikačných diskusiách, zaslala na položené otázky len stručné stanovisko. „Náš záujem o vstup do PPP projektu trvá,“ uviedla hovorkyňa Marta Csergeová. Spoločnosť Medirex Group ako ďalšia z predbežných záujemcov sa súťaže nezúčastní. Uviedla, že nespĺňa podmienky definované ministerstvom. „Preto ponuku na PPP projekt výstavby novej nemocnice v Bratislave nepredloží,“ konštatuje jej hovorkyňa Veronika Cvengrošová.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) nateraz nevie odhadnúť, koľko firiem sa do súťaže prihlási. Ideálne by podľa neho bolo, keby žiadosť o účasť preložilo päť až šesť záujemcov. „Nakoľko ide o projekt, ktorý na Slovensku nebol ešte realizovaný a MZ SR už absolvovalo tzv. predkvalifikačné diskusie, predpokladáme, že sa zapoja aj zahraničné spoločnosti,“ uviedla hovorkyňa MZ Martina Šoltésová.

Tomáš Szalay kritizuje podmienky súťaže

Ministerstvo si stojí za tým, že podmienky v súťaži nastavilo primerane, nevidí dôvod, prečo by mali odradiť potenciálnych záujemcov. Výkonný riaditeľ Health Policy Institute Tomáš Szalay hovorí, že podmienky sú nastavené prísne, čo má svoje opodstatnenie. Keďže však ministerstvo stále nevie, čo chce obstarávať, malo postupovať inak a urobiť súťaže dve.

Do prvej, v rámci ktorej by sa sformoval celý projekt, by sa mohli prihlásiť všetci záujemcovia. V druhej súťaži by sa obstarávala už samotná koncesia. „V tomto prípade vlastne uzatvoria súťaž teraz, keď sa ešte nevie, čo to vlastne univerzitná nemocnica Bratislava bude a keď to bude jasné, už sa nik ďalší nemôže prihlásiť,“ uviedol Szalay.

Termín pre prihlásenie záujemcov sa posunul

Agentúra SITA oslovila aj ďalších dvoch potenciálnych záujemcov z radov operátorov: Tí však na otázky, či sa do súťaže zapoja, neodpovedali. Jedným z nich bola aj spoločnosť Interhealth Canada, ktorá sa v Poľsku pustila do rovnakého, avšak rozsahom menšieho projektu, ako sa plánuje u nás. Okresnú nemocnicu s 390 lôžkami v meste Zywiec má naprojektovať, postaviť, zafinancovať a prevádzkovať 30 rokov, všetko bez platby za dostupnosť zo strany štátu.

Tento istý balík služieb sa od súkromníka očakáva aj v bratislavskej nemocnici. Ako z dostupných informácií vyplýva, PPP projekt bol podpísaný na jeseň roku 2011, financovanie sa podarilo zabezpečiť v novembri 2014 a výstavba by mala začať v prvom štvrťroku 2015. Samotný rezort dáva za príklad projekty, ktoré, ako tvrdí, fungujú v Holandsku, Španielsku, Izraeli či Nemecku. Konkrétne nemocnice neuviedol.

Najnovšie sa posunul termín, do kedy sa môžu záujemcovia do súťaže hlásiť z 27. februára na 17. marca 2015. Šoltésová to vysvetľuje tým, že ide o redakčnú opravu.

Nová nemocnica je plánovaná v areáli Nemocnice sv. Michala na Patrónke. Podľa prepočtov MZ by mala stáť v rozmedzí od 200 do 250 miliónov eur. Moderná nemocnica má mať približne 880 lôžok, zvládnuť má ročne 44-tisíc hospitalizácií, 875-tisíc návštev v ambulanciách, 610-tisíc diagnostických výkonov a 47-tisíc operácií. Nemocnica bude okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti slúžiť aj vzdelávaniu a výskumu. Nové zdravotnícke zariadenie malo byť podľa prvotných informácií dokončené v závere roka 2017.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPenta