WASHINGTON 28. júna (WebNoviny.sk) – Americké ministerstvo obrany zaznamenalo v Sýrii „aktívne prípravy“ na chemický útok. Informoval o tom hovorca Pentagonu Jeff Davis a dodal tak váhu skoršiemu vyhláseniu Bieleho domu, ktorý sa vyjadril, že USA „identifikovali potenciálne prípravy na ďalší útok chemickými zbraňami zo strany Asadovho režimu, čo by zrejme viedlo k masovej vražde civilistov vrátane nevinných detí“ a dôrazne varoval sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada pred uskutočnením takéhoto útoku proti vlastným obyvateľom.
Asadov režim obvinenia odmieta
Američania podľa Davisa na leteckej základni Šajrát zaznamenali „aktivitu“, ktorá „naznačovala aktívne prípravy na použitie chemických zbraní“. Ide pritom o rovnakú základňu, z ktorej Sýria uskutočnila predchádzajúci útok. Asadov režim obvinenia zo zodpovednosti za útok zo 4. apríla v meste Chán Šajchún v sýrskej provincii Idlib ovládanej povstalcami odmieta a zo skladovania chemických zbraní obvinil druhú stranu. Na jeho stranu sa vtedy postavilo aj ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého sa toxické látky uvoľnili, keď sýrsky útok zasiahol arzenál chemických zbraní povstalcov.
Biely dom varoval Sýriu pred ďalším chemickým útokom
V utorok Kremeľ ostro protestoval aj proti vyjadreniu hovorcu Bieleho domu Seana Spicera, ktorý varoval, že ak al-Asad „uskutoční ďalšiu masovú vraždu s použitím chemických zbraní, on a jeho armáda zaplatia vysokú cenu“. „Takéto vyhrážky smerom k legitímne zvoleným sýrskym predstaviteľom sú neakceptovateľné,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Špeciálne protestoval aj proti slovnému spojeniu „ďalší chemický útok“, keďže žiadny chemický útok sa podľa neho nekonal ani v minulosti.
Zbrane vraj nepoužili ani v minulosti
Sýrska vláda reagovala vyhlásením, že žiadny chemický útok proti svojim občanom a ani proti nikomu inému neplánovala a tiež opätovne odmietla, že by al-Assad použil chemické zbrane v minulosti.
Medzinárodné spoločenstvo režim Baššára al-Asada naopak obviňuje z častého používania chemických zbraní proti svojim obyvateľom. V roku 2013 pri chemickom útoku na oblasti pod kontrolou protiasadovskej opozície zahynuli stovky ľudí, ďalšie desiatky obetí si vyžiadal chemický útok s použitím sarínu zo 4. apríla, na ktorý americké letectvo zareagovalo odvetným úderom na základňu sýrskej armády.
Ostré vyhlásenie smerom k Asadovmu režimu mala v pondelok na Twitteri aj americká veľvyslankyňa v OSN Nikki Haleyová: „Za akýkoľvek ďalší útok na sýrsky ľud bude braný na zodpovednosť al-Asad, ale tiež Rusko a Irán, ktoré ho podporujú pri vraždení obyvateľov jeho vlastnej krajiny,“ napísala.