BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Spôsob, akým sa od roku 2013 budú zvyšovať dôchodky, zatiaľ stále nie je známy. Ako pre agentúru SITA uviedla Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru rezortu práce a sociálnych vecí, v hre zostávajú dva varianty. Jeden počíta s tým, že v rokoch 2013 až 2016 sa budú penzie zvyšovať o rovnakú pevnú sumu vypočítanú z dôchodcovskej inflácie a priemerného starobného dôchodku. Podľa druhej možnosti sa penzie v spomínanom štvorročnom období majú zvyšovať aj pevnou sumou, aj percentuálne. V takomto prípade by sa pevná suma určila z polovice dôchodcovskej inflácie a priemerného starobného dôchodku a percentuálne zvýšenie by tvorilo polovicu dôchodcovskej inflácie. Oba varianty pritom počítajú s tým, že od roku 2017 sa budú dôchodky zvyšovať len podľa dôchodcovskej inflácie, teda len percentuálne. O tom, ku ktorému riešeniu sa nakoniec vláda prikloní, by sa malo rozhodnúť na jej piatkovom zasadnutí.
Práve o spôsobe valorizácie dôchodkov vláda pri navrhovaných zmenách v prvom pilieri podľa premiérky Ivety Radičovej v stredu diskutovala najviac. „Aby sme naďalej riešili aj tému starodôchodcov a hlavne nízkych dôchodkov, vláda sa zhodla na riešení valorizácie pevnou sumou,“ uviedla po stredajšom rokovaní vlády. Minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál pritom pôvodne navrhoval, aby sa dôchodky od roku 2013 každoročne zvyšovali o tzv. dôchodcovskú infláciu. Premiérka Iveta Radičová však už minulý týždeň avizovala, že požiadala vypracovať aj model valorizácie dôchodkov o pevnú sumu. „Tým by sa posilnila solidarita voči nízkopríjmovým dôchodcom,“ povedala premiérka po minulotýždňovom rokovaní vlády.
Návrh na zvyšovanie všetkých dôchodkov o rovnakú pevnú sumu predložil minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál už v minulom roku. Poslanci však tento jeho zámer nepodporili. Podľa tohto návrhu sa mali penzie od roku 2012 zvyšovať pevnou sumou v závislosti od medziročnej inflácie a od výšky priemerného starobného dôchodku. O takto vypočítanú pevnú sumu sa mali zvyšovať starobné, predčasné starobné, sociálne a invalidné dôchodky. Vdovské a vdovecké penzie sa mali upravovať smerom nahor o 60 % takto vypočítanej pevnej sumy a sirotské dôchodky o 40 % zo sumy, o ktorú sa zvýšia starobné dôchodky. V budúcom roku sa tak bude aj naďalej uplatňovať mechanizmus valorizácie dôchodkov o percento, ktoré tvorí priemer medzi infláciou a rastom priemernej mzdy.