BRATISLAVA 9. júna (WebNoviny.sk) – Počet starobných dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Kým v máji 2009 podľa štatistík Sociálnej poisťovne dostávalo starobnú penziu 927 tisíc dôchodcov, na konci mája tohto roka vyplácala poisťovňa už 1,07 milióna starobných penzií.
Stúpla aj suma
Počas desiatich rokov tak na Slovensku pribudlo 144 tisíc starobných penzistov. Popri zvyšujúcom sa počte starobných dôchodcov išla nahor aj priemerná suma poberanej dávky. V máji 2009 dostával starobný dôchodca zo Sociálnej poisťovne priemerne 336 eur, v máji tohto roka už vyše 458 eur.
Danko chce presadiť zrušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov
Rastúci počet starobných dôchodcov a vyšší priemerný starobný dôchodok za desať rokov zvýšili výdavky na vyplácanie starobných dôchodkov takmer o 80 %. V tomto roku má totiž Sociálna poisťovňa na vyplácanie starobných dôchodkov vynaložiť takmer 6,4 mld. eur, v roku 2009 na starobné penzie smerovalo 3,59 mld. eur.
Vek odchodu sa zvyšuje
Počet starobných dôchodcov stúpa aj napriek tomu, že sa od roku 2017 začal na Slovensku zvyšovať vek odchodu do dôchodku podľa strednej dĺžky dožitia. V roku 2017 sa vek odchodu do penzie zvýšil zo 62 rokov na 62 rokov a 76 dní, vlani dôchodkový vek stúpol na 62 rokov a 139 dní a od začiatku tohto roka na 62,5 roka.
Prídavok na dieťa má od začiatku budúceho roka stúpnuť o 61 centov
V rokoch 2020 až 2023 sa dôchodkový vek každoročne zvýši o dva mesiace. V roku 2023 tak penzisti pôjdu do dôchodku v 63 rokoch a dvoch mesiacoch.
Počet starobných dôchodcov v budúcnosti podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zvýši zavedenie stropu na dôchodkový vek. Parlament totiž koncom marca schválil ústavný zákon, ktorým sa zavádza strop na dôchodkový vek na úrovni 64 rokov.
Ženy môžu ísť skôr
Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, bude mať právo ísť do dôchodku najneskôr vo veku 63,5 roka. Ak žena vychovala dve deti, bude môcť ísť do penzie najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi bude mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roka.
Na Slovensku zbankrotoval rekordný počet ľudí a do konca roka ich ešte tisíce pribudnú
Keďže sa podľa rozpočtovej rady zvýši počet dôchodcov a výkonnosť ekonomiky bude pre nižší počet ekonomicky aktívnych ľudí nižšia, na vykrytie vyšších výdavkov na dôchodky bude potrebné nájsť dodatočné príjmy.
Podľa RRZ by mohlo ísť o zvýšenie odvodov, daní, zníženie iných výdavkov verejnej správy alebo zníženie samotnej výšky dôchodkov nad rámec ich zníženia vplyvom kratšej kariéry.