Philae sa prebral z režimu spánku, vyslal signál z kométy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Modul Philae
Modul Philae sa znova ozval z kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Modul Philae, ktorý sa od novembra nachádza na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko, v nedeľu večer stredoeurópskeho letného času znova kontaktoval riadiace centrum Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v nemeckom Darmstadte. Išlo o tri krátke signály, ktoré trvali približne desať sekúnd.

Philae sa v sobotu po siedmich mesiacoch prebral z hibernačného režimu a následne prostredníctvom sondy Rosetta vyslal signál na Zem. Stalo sa tak po tom, ako sa kométa priblížila k Slnku, čo dodalo batérii modulu dostatok energie na fungovanie.

V nedeľu sme znova nadviazali kontakt. To je, samozrejme, dobré, ale stále sa snažíme prísť na to, prečo trvajú tie kontakty tak krátko. V sobotu to bolo iba 85 sekúnd a v nedeľu desať sekúnd v priebehu niekoľkých minút. Môže to mať spojitosť s orientáciou Rosetty, možno nie je natočená úplne správnym smerom. Ale Rosetta sa nachádza 200 kilometrov od kométy, a hoci spojenie by malo byť dostačujúce, nie je ani supersilné a ak nie sú v správnom postavení, tak môžete stratiť signál,“ uviedol Paolo Ferri z ESA s tým, že ďalšia príležitosť na kontakt s modulom bude už dnes. Kométa 67P/Churyumov-Gerasimenko sa momentálne nachádza 305 miliónov kilometrov od Zeme, pričom rádiový signál prekoná túto vzdialenosť za 16 minút.

Sonda Rosetta vypustila

modul Philae

na kométu 67P/Churyumov-Gerasimenko vlani 12. novembra o 9:35 SEČ. Modul pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým ľudskou rukou vyrobeným strojom na kométe.

Pri pristátí sa mu však nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne a preto sa odrazil. Na povrch kométy po druhý raz dosadol až o hodinu a 50 minút neskôr, potom sa odrazil ešte raz a po siedmich minútach pristál po tretí raz. Po niekoľkých dňoch sa mu však vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu. Počas krátkeho obdobia fungovania však stihol na povrchu kométy zaznamenať prítomnosť organických molekúl.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať