Základným pilierom fungovania vládnej koalície je Koaličná zmluva, ktorá vznikla po náročných rokovaniach štyroch koaličných partnerov. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) tak reaguje na „presuny“ poslancov v rámci vládnej koalície. Stanovisko hnutia poskytol jeho hovorca Matúš Bystriansky.
Predsedovia vládnych strán svojim podpisom Koaličnej zmluvy podľa OĽaNO potvrdili súhlas s jej dodržiavaním.
Požiadavky by mali byť prebraté na Koaličnej rade
„Hnutie OĽaNO je zodpovedný koaličný partner, ktorý vždy dodržiava vzájomné dohody. Rovnaký prístup pochopiteľne očakávame aj od našich partnerov, preto ich žiadame, aby rešpektovali platnú Koaličnú zmluvu vrátane prerozdelenia ministerských postov pre jednotlivé strany a hnutia,“ uvádza sa v stanovisku OĽaNO.
Pellegriniho Hlas chce odvolať ministerku Kolíkovú, prechodom do SaS išlo o palácový politický prevrat (video)
Hnutie nepovažuje zo strany koaličných partnerov za konštruktívne to, že svoje požiadavky oznamujú prostredníctvom médií. OĽaNO bude svoje postoje vyjadrovať tam, kde sa to má, teda na Koaličnej rade.
Sulík chce, aby Kolíková zostala ministerkou
Nespokojné krídlo Za ľudí okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej v stredu 8. septembra oznámilo, že opúšťa stranu Za ľudí a vstupuje do poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS).
Ak Kolíková a Remišová zostanú vo vláde, Kollár nič nezíska. Budú mu to musieť Matovič so Sulíkom kompenzovať?
Zo strany Za ľudí okrem ministerky Kolíkovej vystupujú aj poslanci parlamentu Vladimír Ledecký, Tomáš Lehotský, Marek Hattas, Michal Luciak, Vladimíra Marcinková a Ján Benčík, ktorý nie je členom Za ľudí, iba za ňu kandidoval v parlamentných voľbách. Požiadavkou predsedu strany SaS Richarda Sulíka je, aby Kolíková ostala ministerkou spravodlivosti.