BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Rómska reforma dostala od odborníkov známku 4,11.
Najviac kritizovali jej rétoriku, ktorá je podľa nich nebezpečná a populistická. Vyplýva to z ankety, ktorú do svojej publikácie zaradila Nadácia Milana Šimečku.
Tá pripravila po štvrtý raz odpočet plnenia záväzkov vlády vzťahujúcich sa k inklúzii Rómov. Agentúre SITA poskytol publikáciu s názvom Rómovia vo verejnej politike programový riaditeľ mimovládky Laco Oravec.
Nadácia oslovila takmer 50 ľudí z teórie aj praxe. Medzi nimi sa ocitli aj ombudsmanka Jana Dubovcová, niekdajší generálny riaditeľ Sekcie ľudských práv a rovnakého zaobchádzania Úradu vlády SR Kálmán Petőcz, bývalý splnomocnenec pre Rómov Miroslav Pollák.
Novela proti diskriminácii uspela
Všetci respondenti hodnotili desať najdôležitejších udalostí a opatrení z prvého roka vlády Roberta Fica podľa výberu nadácie. Vláda dostala za svoju politiku zameranú na Rómov celkovú známku 3,62.
S najlepšou odozvou sa stretla novela antidiskriminačného zákona, ktorá rozšírila možnosti dočasných vyrovnávacích opatrení aj vo vzťahu k národnostným menšinám. Jej priemerná známka bola 1,22. Najnegatívnejšie v uplynulom roku vnímali respondenti výroky predstaviteľov vlády na adresu Rómov s priemernou známkou 4,98.
Počas funkčného obdobia súčasnej garnitúry sa toho Rómom stalo viac negatívneho než pozitívneho, píše v publikácii Stanislav Daniel z Rómskeho vzdelávacieho fondu. Nepretržité zhoršovanie sa situácie si podľa jeho slov vyžaduje systematický postup bez politického zafarbenia a nové vlády by mali pokračovať v krokoch, ktoré nastavili tie predchádzajúce.
Kritika Polláka zaznela skoro
Daniel uznáva, že kritické slová na splnomocnenca Polláka zazneli pomerne skoro. Rozsah očakávaní bol prehnaný, voči nečinnosti vlády ako celku je však kritika jednoznačne oprávnená, vysvetľuje Daniel. Prvý rok Ficovej vlády sa podľa autorov publikácie niesol v duchu udalostí a politických iniciatív, ktoré možno považovať skôr za negatívne ako priaznivé signály.
Dopĺňajú, že hoci programové vyhlásenie súčasnej vlády nebolo v začleňovaní rómskych spoločenstiev veľmi konkrétne ani ambiciózne, uplynulé mesiace naznačujú, že Rómovia sú vo verejných politikách aktuálnou témou.