Plán obnovy Slovenska je vo fáze prípravy s istým časovým sklzom. Uviedol to europoslanec Michal Wiezik (EPP, Spolu) po utorňajšom stretnutí skupiny siedmich slovenských europoslancov s ministrom financií SR Eduardom Hegerom (OĽaNO).
Environmentálne ciele by mali byť prioritné
„Teší ma, že Ministerstvo financií SR vytvorilo fórum s europoslancami, na ktorom dokážeme aktívne participovať naprieč politickým spektrom. Na pracovnom rokovaní s ministrom prevažovala konštruktívna diskusia. Je jasné, že v pláne obnovy majú byť prioritizované environmentálne ciele, adresne viazané na riešenie klimatickej krízy a 37 % pridelených prostriedkov,“ uviedol Wiezik.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Nosnými piliermi zelenej obnovy pre Slovensko sú dekarbonizácia ekonomiky, zelená a digitálna transformácia, modernizácia budov, železníc a podpora alternatívnych palív.
Heger uviedol do funkcie nového šéfa finančnej správy a očakáva, že úrad posunie vpred
„Čiastočne z dôvodu európskych nastavení nie je dostatočne reflektovaná úloha ekosystémov, prirodzenej sekvestrácie uhlíka, pôdy a vôd, rovnako malý dôraz je zatiaľ kladený na zachovanie biodiverzity,“ pokračoval Wiezik.
Vysoká ekonomická návratnosť
V znižovaní energetickej náročnosti a dekarbonizácie dominujú obnoviteľné zdroje energie, no pravdepodobne sa podľa Wiezika vytvorí priestor aj pre technológie rekuperácií odpadového tepla, ktoré prinášajú vysokú ekonomickú návratnosť a redukciu emisií uhlíka až na úrovni 95 %. Tiež by mal byť vytvorený mechanizmus na podporu inovácií.
„V rokovaniach som zdôraznil potrebu koherentnosti opatrení a rešpektovaní tzv. „do no harm“ princípu, tak aby riešenie jednej krízy neprispievalo k prehlbovaniu iných kríz. Teší ma, že jedným z hlavných cieľov spojených s klimatickými opatreniami bude modernizácia železníc, s dôrazom na vytvorenie ekologickej a spoľahlivej verejnej dopravy. Je však potrebné, aby aj táto kapitola bola primárne hodnotená vo vzťahu k cielenej dekarbonizácii, nie len z hľadiska vyťaženosti tratí,“ uzavrel Wiezik.