RIO DE JANEIRO 6. augusta (WebNoviny.sk) – Dosiahol historicky najlepší mužský výsledok slovenského plavca v olympijskom bazéne, ale Richarda Nagya šiel po sobotňajšej premiére pod bielou vlajkou s piatimi farebnými kruhmi beztak trafiť šľak. To, že svoju prvú disciplínu 400 m polohové preteky v brazílskom Riu de Janeiro zaplával pomalšie než čakal, ho ani neštvalo tak ako skutočnosť, že od prieniku do finále ho napriek tomu delilo iba 32 stotín sekundy.
Príčina Nagyovej nespokojnosti tkvie v „lenivom“ štarte.
Vzhľadom na charakter disciplíny ide o vskutku dosiahnuteľné manko. Obsadil prvú nepostupovú 9. priečku v novom slovenskom rekorde 4:13,87 min. „Teraz môžem štyri roky nadávať, že som si mohol zaplávať vo finále,“ uľavil si 23-ročný vytrvalec.
„Neplávalo sa mi to dobre, nešiel som ľahko. Áno, mám osobák a pred rokmi som sníval, že aký by som bol nadšený z umiestnenia v prvej desiatke na olympiáde. Vidíte – a nie som. Ani nejdem k telefónu, tréner ma ‚vykostí‘,“ vravel zverenec Gabriela Barana novinárom v mixzóne Olympijského štadióna vodných športov v lokalite Barra.
Príčina Nagyovej nespokojnosti tkvie v „lenivom“ štarte. „Začal som veľmi pomaly. Nebol som pred súťažou nervózny, ani nič. Možno to mi chýbalo, že som do toho ‚nebuchol‘ od začiatku. Ale toto som nechcel robiť, vyhovárať sa na olympiáde na niečo. Na prvej dvojstovke som ‚stratil‘ aj dve sekundy. Vo finiši sa mi to podarilo stiahnuť, čo som rád. Prsia a kraul boli fajn, ale znak a delfín boli z mojej strany stredne dobré až zlé. Mám však pred sebou ešte dve disciplíny. Som na olympiáde, nemôžem mať predsa hlavu v smútku. Dúfam, že to na tisícpäťstovke bude lepšie, aj keď sotva zopakujem takéto umiestnenie. Verím, že s časom budem spokojný,“ povedal Nagy.
Baran očakával lepší čas
Nagy časom 4:13,87 výrazne prekonal svoje doterajšie vlastné maximum 4:14,16, ktoré v máji 2016 stačilo na striebornú medailu z ME v Londýne. Jeho sobotňajšia deviata pozícia je najlepšie umiestnenie slovenského plavca-muža pod piatimi olympijskými kruhmi. Doterajším maximom bola 13. priečka Ľuboša Križka na 100 m znak v Pekingu 2008.
„Je to veľká škoda, pretože tri desatiny sekundy na najdlhšej polohovke, ktoré Riša delili od finále, nie sú veľa. Očakával som od neho lepší čas, ktorý by za týchto okolností stačil na postup. Predpokladal som, že sa umiestni od 10. – 12. priečky, takže z tohto hľadiska je deviata pozícia úspech. Veď ide o najlepší mužský výsledok Slováka na olympijských hrách,“ skonštatoval pre agentúru SITA tréner Gabriel Baran.
Plavec klubu J&T Sport Team Nagy sa na OH 2016 predstaví ešte v disciplíne 1500 m voľný spôsob, ktorá je na programe v piatok 12. augusta. Po skončení programu bazénového plávania skočí ešte do otvorenej vody, keďže v utorok 16. augusta sa predstaví v diaľkovom plávaní na 10 km.
1. Chase Kalisz (USA) 4:08,12, 2. Daija Seto (Jap.) 4:08,47, 3. Kosuke Hagino (Jap.) 4:10,00, 4. Jay Litherland (USA) 4:11,10, 5. Max Lichtfield (V. Brit.) 4:11,95, 6. Thomas Frasier-Holmes 4:12,51, 7. Travis Mahoney (obaja Aus.) 4:13,37, 8. Joan Lluís Pons (Šp.) 4:13,55 – všetci postúpili do finále, 9. RICHARD NAGY (SR) 4:13,87 – rekord SR