Plyn bude lacnejší, sľubuje regulačný úrad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Cena zemného plynu pre slovenské domácnosti zrejme klesne o 3 až 5 %.

Predpokladá to šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. Ako ďalej uviedol na štvrtkovej tlačovej besede, regulačný úrad začal cenové konanie z vlastného podnetu. Dôvodom je podpísaný dodatok k dlhodobej zmluve medzi Slovenským plynárenskym priemyslom, a.s. (SPP) a ruskou firmou Gazprom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu. „Najneskôr 15. februára budú znížené ceny plynu,“ povedal Holjenčík.

SPP nevidí dôvody na zníženie cien plynu

SPP v súčasnosti nevidí dôvody pre zníženie cien zemného plynu pre domácnosti. „Dodatok k zmluve so spoločnosťou Gazprom Export nevytvára dostatočný priestor pre úpravu regulovaných cien, keďže nerieši, ale iba zmierňuje stratu, ktorá SPP v segmente domácností vzniká pre zle nastavenej regulácii. Dôvodom je najmä skutočnosť, že regulátor svoj výpočet cien pre rok 2012 postavil na nereálnych očakávaniach v oblasti vývoja kľúčových faktorov, ako sú kurz eura voči doláru a ceny ropy. Tým umelo znížil regulované ceny plynu,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár.

Podľa Holjenčíka regulačný úrad bude v novom cenovom konaní znova posudzovať tieto parametre. Cena plynu sa pre domácnosti naposledy zvýšila začiatkom tohto roka, a to v priemere o 5,53 %.

Najväčšiemu dodávateľovi zemného plynu sa nepáči ani prístup regulátora v otázke posudzovania oprávnených nákladov. “Regulátor vo výpočte ceny na tento rok pre domácnosti nezahrnul ďalšie náklady spojené so skladovaním plynu a obsluhou viac ako 1,3 milióna domácností vo výške niekoľko desiatok miliónov eur, čo spôsobilo ďalšie umelé zníženie regulovanej ceny plynu,“ dodal Bednár. “Čo úrad zahrnie medzi oprávnené náklady, a čo nie, je plne v jeho kompetencii. Postupovali sme podľa platnej legislatívy. Dodávateľ plynu si môže pri domácnostiach jasne naplánovať či už nákup alebo predaj plynu. Takže nie je dôvod mať túto položku zahrnutú v cene,“ povedal Holjenčík.

Plynári predpokladajú, že ak sa zásadne nezmení vývoj trhových faktorov a zároveň sa vzájomne nepriblíži prístup regulátora a SPP k cenotvorbe a posudzovaniu nákladov, v tomto roku dosiahnu v segmente domácností opäť stratu vo výške niekoľko desiatok miliónov eur. „SPP nikdy deklarovanú stratu nezdokladoval,“ reagoval na toto tvrdenie plynárov Holjenčík.

Plynári argumentujú proti zmene cien plynu pre slovenské domácnosti aj platnou reguláciou. Podľa nej totiž všetci dodávatelia plynu, bez ohľadu na to, ako plyn nakupujú, musia 20 % nakúpeného plynu oceňovať spotovou cenou, a nie cenou v nákupnom kontrakte. To podľa Bednára znamená, že SPP musí povinne zohľadňovať vývoj spotových cien v cene plynu, a to aj napriek tomu, že nakupuje plyn pre domácnosti na základe dlhodobého kontraktu. “Úprava ceny, ktorú nový dodatok prináša, je teda iba priblížením k očakávanej cene regulátora, a stratu SPP znižuje, ale nerieši úplne,“ konštatoval Bednár.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) privítalo kroky regulačného úradu. “Za drahý plyn mohla nevýhodná zmluva z čias vlády Roberta Fica. Som rád, že sa nám ju podarilo prehodnotiť, a šetriť tak peniaze občanov i SPP samotného,“ uviedol minister hospodárstva Juraj Miškov.

SPP informoval o podpise dodatku k dlhodobej zmluve s Gazpromom minulý týždeň. Podľa ruskej rozhlasovej stanice Hlas Ruska dostal SPP spolu s nemeckou spoločnosťou Wingaz, rakúskou Econgas, francúzskou GdF Suez a talianskou Sinergie Italiane na nákup zemného plynu zľavu 20 %. Slovenský plynárenský priemysel podpísal s ruskou spoločnosťou Gazprom export 20-ročnú zmluvu na dodávku zemného plynu koncom roka 2008. Na základe pôvodnej zmluvy má SPP do roku 2028 nakúpiť približne 130 miliárd metrov kubických zemného plynu a jej dcérska spoločnosť Eustream prepraviť približne jeden bilión metrov kubických zemného plynu. Za aké ceny má SPP od ruského gigantu nakupovať plyn, spoločnosti nezverejnili.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef HoljenčíkJuraj Miškov