BHOPÁL 7. júna (WEBNOVINY) – Indický súd v pondelok uznal ôsmich ľudí vinných v prípade úniku jedovatých plynov z chemickej továrne v roku 1984 v meste Bhopál. Medzi tými, ktorí sú zodpovední za otrávenie desiatok tisíc ľudí je aj vtedajší šéf spoločnosti, informovali úradné zdroje. Smrteľne jedovatý mrak, ktorý po explózii 3. decembra 1984 unikol z továrne na výrobu pesticídov patriacej americkej spoločnosti Union Carbide, okamžite zabil tisíce ľudí. Nešťastie v Bhopále sa stalo najhoršou priemyselnou katastrofou v dejinách.
Medzi odsúdenými je aj niekdajší šéf indickej sekcie spoločnosti Union Carbide Kešub Mahindra. Tresty všetkým ôsmim odsúdeným súd vymeria v iný deň. Pôvodne boli obžalovaní z úmyselného zabitia, avšak v roku 1996 indický najvyšší súd zmenil ich obžalobu na usmrtenie z nedbanlivosti s maximálnym trestom dva roky, čo medzi obeťami priemyselnej havárie vyvolalo pobúrenie. „Aj keď ich odsúdia, čo znamená trest (odňatia slobody na) dva roky?“ uviedla pre tlačovú agentúru AFP Sadhna Karniková z organizácie združujúcej obete nešťastia v Bhopále. „Dokonca sa budú môcť proti rozhodnutiu súdu odvolať na vyššom súde,“ povedala.
Podľa oficiálnych údajov si priemyselná katastrofa spred 25 rokov za prvé tri dni vyžiadala 3 500 ľudských životov. Štátna Indická rada pre zdravotnícky výskum (ICMR) však tvrdí, že ich bolo od 8 do 10 tisíc. ICMR v roku 1994 uviedla, že po kontakte s plynom následne zomrelo 25 tisíc ľudí. Celkovo, podľa oficiálnej štatistiky vytvorenej po roku 1994, trpelo chronickými ochoreniami najmenej 100 tisíc ľudí žijúcich v blízkosti továrni v štáte Madhjapradéš. Ďalších 30 tisíc ľudí žilo v oblastiach s kontaminovanou vodou.
V roku 1999 kúpila Union Carbide spoločnosť Dow Chemical, ktorá vyhlásila, že všetky pôvodné pohľadávky sa vymazali po vyrovnaní v roku 1989, keď indická vláda dostala od spoločnosti 470 miliónov amerických dolárov.
SITA/AFP