BRATISLAVA 2. júla (WebNoviny.sk) – Po odhlasovaní vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie treba medzi oboma stranami nájsť usporiadanie, ktoré obojstranne minimalizuje možné škody. Vyhlásil to dnes v diskusnej relácii Sobotné dialógy RTVS poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (zvolený za SDKÚ-DS).
Británia je podľa Štefanca pre Slovensko dôležitou krajinou, preto podľa neho treba postupovať pragmaticky. Hlavným záujmom SR by podľa neho teraz malo byť zabezpečenie postavenia našich občanov, ktorí v Británii žijú a pracujú, ako aj to, aby sa neobmedzovali ekonomické aktivity, napríklad opätovným zavedením ciel.
Štefanec hovorí o dvoch ponaučeniach
„Z britského referenda vyplývajú dve poučenia. Prvým je, že populizmus je cesta do slepej uličky. Druhé vidím v tom, že sme si všetci uvedomili, ako sme na seba naviazaní, ako sa potrebujeme,“ vyhlásil Štefanec. Zároveň pripustil, že časť Britov hlasovala v referende za vystúpenie ako protest proti establišnentu. „Protestné hlasy ale nevedú nikam, keď sú hlasmi pre populistov a nie sú hlasmi pre konštruktívnu politiku,“ uviedol. Štefanec verí, že sa Británia s úniou dohodnú na dohode o voľnom obchode, čo však znamená, že Británia odchodom nič nové nezískala, stratila akurát možnosť podieľať sa na rozhodovaní.
Zároveň zdôraznil, že nie je vylúčené, že odchod Britov a následná diskusia o podobe a fungovaní únie bude viesť k návratu niektorých právomocí členským štátom, niekto ale podľa neho musí navrhnúť, aké to majú byť. „Európska integrácia je založená na subsidiarite, dohodnime sa len na spolupráci v tom, v čom naozaj chceme spolupracovať,“ povedal s tým, že za kľúčové oblasti spolupráce do budúcnosti považuje napríklad spoločný digitálny trh, menovú a bankovú úniu, kapitálovú úniu alebo energetickú úniu.
Únia podľa Korčoka funguje ako mobilizačný faktor
Podľa splnomocnenca vlády pre slovenské predsedníctvo Ivana Korčoka bolo jedným z dôvodov víťazstva tábora za odchod v Británii to, že priaznivci zotrvania nedokázali efektívne hovoriť o tom, čo členstvo v únii znamená. „Dostali sme sa do situácie, kedy všetky nesporne pozitívne veci, ktoré únia prináša, sú konzumované bez toho, aby sa stávali nejakým bonusom, a naopak tie veci, ktoré z tým priamo súvisia, tie sa nafukujú,“ povedal.
Európska únia podľa Korčoka čoraz viac funguje ako mobilizačný faktor v domácej politike členských štátov. V súčasnosti tiež podľa neho nie je možné vybaviť odchod Británie a ísť ďalej bez reflexie. „Použiť v tejto chvíli starý recept, že v každej kríze platí, že riešenie je viac integrácie tentoraz fungovať nebude,“ vyhlásil s tým, že únia si musí klásť otázky, ako sa bude ďalej vyvíjať. V iniciatívach na zmeny však podľa neho nemôže chýbať dôraz na dodržiavanie stanovených dohodnutých pravidiel.