Približne štyridsiatimi materiálmi začne vláda prvé rokovanie po letnej prestávke. Ministrov okrem návrhov zákonov čaká aj odvolanie a schválenie veľvyslanca a niekoľko materiálov pre informáciu. Rokovaniu bude zrejme dominovať otázka, čo sa stane so stratifikáciou nemocníc.
Najväčšia reforma v zdravotníctve
Práve pre neistotu, ako dopadne najväčšia reforma v zdravotníctve za posledné roky, visí vo vzduchu otázka, či podá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. Smeru-SD) demisiu. Smer totiž chce, aby reformu predložila ako ústavný zákon, ministerka to však odmieta.
Smer-SD nebude pokračovať v úprave zákona o interrupciách, myslí si premiér Pellegrini
Kabinet bude riešiť aj otázku financovania cirkví. Pravidlá sa zmenia po sedemdesiatich rokoch. Návrh zákona vznikal dva roky, je výsledkom diskusie expertov Ministerstva kultúry (MK) SR a zástupcov cirkví. Zákon sa má vzťahovať iba na registrované cirkvi a náboženské spoločnosti, ktorých je v súčasnosti na Slovensku osemnásť.
„Návrh zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností zachováva doterajšiu výšku dotácie pre všetky cirkvi, ktoré doteraz túto možnosť využívali, v čom spočíva solidárnosť tohto návrhu s malými cirkvami,“ uviedlo pre agentúru SITA počas medzirezortného pripomienkového konania ministerstvo kultúry. Sociológ SAV Miroslav Tížik, ktorý sa cirkvami zaoberá, však oponoval. Tvrdí, že nový zákon malé cirkvi znevýhodní.
Nové pravidlá pre justičných čakateľov
Sériu materiálov na rokovanie predložil aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Na jeho návrh by vláda mala schváliť meno staronového člena Súdnej rady SR Jána Havláta. Právnik pôsobil v najvyššom poradnom orgáne justície aj v predošlom volebnom období.
Témou budú aj justiční čakatelia. V prípade súhlasu kabinetu Petra Pellegriniho (Smer-SD) budú vynovené pravidlá platiť od prvého januára budúceho roka. Gál predloží aj technické právne úpravy či zmenu, ktorá reaguje na nález Ústavného súdu SR. Ďalšiu justičnú nomináciu predložilo ministerstvo zahraničných vecí.
Minister Gál verí tajomníčke Jankovskej, ktorá bola v Threeme nazvaná Kočnerovou „opičkou“
Sudkyňa Ústavného súdu SR Jana Baricová sa podľa ich návrhu stane zástupkyňou Slovenska v Európskej komisii pre demokraciu prostredníctvom práva. Tá je známa ako Benátska komisia. Baricová v Benátskej komisii už pôsobila ako náhradníčka v rokoch 2012 až 2019.
Vo funkcii nahradí bývalú predsedníčku Ústavného súdu (US) SR Ivettu Macejkovú. Náhradníkom sa zase stane ďalší sudca ústavného súdu – Peter Molnár.
Akčný plán pre rozvoj občianskej spoločnosti
Ministerstvo vnútra predložilo akčný plán pre rozvoj občianskej spoločnosti. Chcú ním posilniť napríklad princípy otvoreného vládnutia či dobre spravovanej spoločnosti.
Slováci majú dostať náhodne generovaný identifikátor, rodné čísla sú podľa Sakovej zneužiteľné
Základnými prioritami sú efektívnosť a účelnosť poskytovania dotácií, podpora nových foriem participácie občanov na lokálnej, regionálnej a celoštátnej úrovni či tvorba nového systému princípu partnerstva. Podľa materiálu je takisto dôležité podporiť aktívnych občanov a mimovládne neziskové organizácie a rozvíjať dobrovoľníctvo vo verejnom a občianskom sektore.
Kabinet prerokuje aj správu o oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA). Na tú sme vlani dali takmer 118 miliónov eur. To je oproti roku 2017 zvýšenie o 18 miliónov, čo je 18,16 percenta. Na bilaterálnu rozvojovú spoluprácu sme vynaložili viac ako 28 miliónov eur, čo je oproti roku 2017 nárast o 2,3 milióna eur. Najviac peňazí išlo do Ázie, nasleduje Európa a Afrika.