Po streľbe pred gej barom zahynuli dve osoby a viac ako desať je zranených

Police stand guard at the site of a mass shooting in Oslo, early Saturday, June 25, 2022. A few people were killed and more than a dozen injured early Saturday in a mass shooting in Oslo, Norwegian police said, as the city was gearing up for an annual Pride parade. (Javad M. Parsa/NTB via AP)
Foto: Javad M. Parsa/NTB via AP
    • Aktualizované v sobotu 25. júna o 15.28 hod.

Muža, ktorého zatkli v súvislosti so nočnou streľbou v centre Osla, obvinili z vraždy, pokusu o vraždu a teroristických činov. Vyšetrovatelia podozrivého identifikovali ako 42-ročného nórskeho občana pôvodom z Iránu, ktorý im bol známy, ale nie pre veľké trestné činy. Policajti tiež zhabali dve strelné zbrane.

Dvaja ľudia v dôsledku streľby zomreli a 21 utrpelo zranenia, informuje spravodajský portál BBC. Podľa agentúry AP je 10 ľudí zranených vážne.

Motív incidentu neznámy

Motív incidentu nie je známy. Prípad vyšetrujú ako možný teroristický útok. Policajný zástupca Christian Hatlo uviedol, že sa okrem iného zameriavajú aj na duševné zdravie páchateľa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Streľba sa odohrala na troch lokalitách vo štvrti s rušným nočným životom, okrem iného aj pred gej barom London Pub, len niekoľko hodín pred tým, ako sa mal v meste uskutočniť dúhový pochod. Organizátori Prideu v sobotu ráno informovali, že pre streľbu po odporúčaní polície rušia pochod aj sprievodné podujatia.

Sú zhrození a stoja pri komunite

Nórsky premiér Jonas Gahr Störe na sociálnej sieti Facebook na streľbu pred London Pubom reagoval so slovami, že je to „krutý a hlboko šokujúci útok na nevinných ľudí“. Povedal, že hoci motív nie je jasný, streľba vyvolala v LGBTQ komunite strach a smútok. „Stojíme pri vás,“ doplnil.

Kráľ Harald V. tiež vyjadril sústrasť a povedal, že on a nórska kráľovská rodina sú „zhrození“ z nočnej tragickej streľby.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com

Zvýšená výstraha pred terorizmom

Nórska bezpečnostná agentúra PST zvýšila po masovej streľbe v Osle svoju výstrahu pred terorizmom na najvyšší stupeň. Úradujúci šéf PST Roger Berg označil útok, ktorý si vyžiadal dvoch mŕtvych a dve desiatky zranených, za „extrémny islamistický teroristický čin“.

Polícia v súvislosti s útokom zatkla a obvinila 42-ročného občana Nórska pôvodom z Iránu. Podozrivý má podľa Berga „dlhú históriu násilia a vyhrážok“ a tiež problémy s duševným zdravím.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jonas Gahr StöreKráľ Harald V.