Po „utajenej“ správe sa čaká na politické obete. Môže padnúť hlava zodpovedná za SIS alebo za políciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger, Michal Aláč
Premiér SR Eduard Heger a riaditeľ SIS Michal Aláč. Foto: www.facebook.com

Netrvalo to dlho a po niekoľkých desiatkach hodín sa utajená správa SIS objavila na internete. Môže tak dostať označenie „verejné tajomstvo“. Otázkou je, aký význam má tento dokument naďalej utajovať.

Z aktuálnej odpovede Slovenskej informačnej služby (SIS) pre portál SITA.sk vyplynulo, že správu neodtajní ani po jej prevalení.

Minulý týždeň 26. mája ju v pléne parlamentu na neverejnej schôdzi prečítal jeho predseda Boris Kollár (Sme rodina). Ide o správu, ktorá má údajne hovoriť o ovplyvňovaní či manipulovaní vyšetrovania káuz niektorých vrcholných predstaviteľov polície, prokuratúry či Finančnej správy.

K manipulácii malo vraj dochádzať na základe dohody s kajúcnikmi. Konkrétne mená v správe neodzneli, ani neboli pomenované konkrétne prípady. Vzhľadom na ich medializáciu si však aj obyčajný človek vie dosadiť ľudí, ktorí za bývalej vlády boli vo vrcholných pozíciách a v uplynulých mesiacoch skončili zväčša pre korupciu vo väzbe.

Únik bol na spadnutie

Opozícia tvrdila, že v štáte existuje skupina, ktorá manipuluje v silových zložkách vyšetrovanie káuz a využíva na to systém kajúcnikov, teda udavačov, ktorí si tak zabezpečia miernejšie tresty. Vládne strany OĽaNO, SaS a Za ľudí odmietli, že by malo ísť o politickú objednávku a hovorili že polícia a prokuratúra si robia svoju prácu.

Opozičný Smer od počiatku tlačil na zverejnenie správy, ktorú v pléne parlamentu prečítal Kollár. Poslanci si správu mohli nielen vypočuť, ale aj prečítať v osobitnej miestnosti parlamentu.

„Naučil som sa to naspamäť, je to dva a pol strany textu,“ tvrdil pred pár dňami šéf Smeru Robert Fico. Podľa neho sa nemôže stať, že by sa spomínaná správa nedostala von s tým, že sa tak stane hocijakým spôsobom.

Robert Fico, Erik Kaliňák, Ladislav Kamenický
Predstavitelia Smeru-SD. Zľava Ladislav Kamenický, Robert Fico, Erik Kaliňák Reprofoto: www.facebook.com

Líder OĽaNO Igor Matovič hovoril, že „najlepšie je zverejniť zo správy čo najviac, lebo to bude vždy lepšie“ ako nechať „mafii“, aby ovládala štát a aby Fico s Petrom Pellegrinim (Hlas) vytvárali realitu.

Správa pre voličov

Správu pre poslancov si vyžiadal predseda parlamentu Kollár, ktorého bývalý nominant na čele SIS Vladimír Pčolinský je vo väzbe a je obvinený z korupcie. Správa bola určená 150 poslancom a za súčasnej vypätej politickej situácie asi muselo byť SIS jasné, že sa dokument dostane na verejnosť.

Politický analytik Ján Baránek si myslí, že správa by sa mala odtajniť, pretože vzhľadom na závažnosť obsahu ide o celospoločenskú záležitosť. Podľa neho v správe nie je nič, čo by mohlo ohroziť životy alebo bezpečnosť v štáte.

Ide o vec, ktorá presahuje do politiky a aj volič by mal byť informovaný, čo sa v tomto štáte deje. Voliči to potrebujú vedieť pri rozhodovaní sa vo voľbách, ale aj pri inom type rozhodovania. Nakoniec, máme zastupiteľskú demokraciu. Myslím si, že ten, kto to nepochopí, nič sa nestane. A ten, kto tú správu pochopí, môže si z nej brať isté informácie,“ mienil analytik.

Potreba ochrany nepominula

Tajná služba má však iný názor a bude ďalej utajovať informácie, ktoré poskytla poslancom.

„Vo vzťahu k zrušeniu stupňa utajenia akejkoľvek utajovanej skutočnosti uvádzame, že takýto postup je oprávnený vykonať pôvodca utajovanej skutočnosti len za zákonom ustanovených podmienok a ak pominula potreba ochrany takejto informácie ako utajovanej skutočnosti,“ napísala Webnovinám hovorkyňa SIS Zuzana Morávková.

Podľa zákona utajovanou skutočnosťou však nemôže byť informácia o trestnej činnosti verejných činiteľov. Rovnako aj informácia o nezákonnom alebo nesprávnom postupe alebo o nezákonnom rozhodnutí verejných činiteľov a orgánov verejnej moci.

Ako SIS zistila, že vyšetrovanie niektorých káuz sa má manipulovať, nie je jasné. Mohla nasadiť použitie informačno-technických prostriedkov (ITP). To znamená odposluchov, sledovanie mailov a podobne. Mohla tak urobiť len po písomnom súhlase sudcu.

Sama SIS v minulosti priznala, že zmyslom použitia ITP nie je primárne využitie získaných poznatkov v trestnom konaní, keďže SIS nie je orgánom činným v trestnom konaní. Výsledky použitia ITP odstupuje tajná služba polícii a prokuratúre, aby ich ďalej využili.

Kto je politicky zodpovedný?

Zatiaľ sa ešte plne nerozvinula debata, kto preberie politickú zodpovednosť za činnosť polície a prokuratúry pre dôsledky, ktoré majú zo správy SIS pre parlament vyplývať. To isté platí aj v prípade, že by sa naopak informácie tajnej služby po vyšetrovaní nepotvrdili.

Podľa Baránka prioritné sú trestnoprávne dopady, ak malo dochádzať ku kriminalizácii ľudí prostredníctvom prokuratúry a zmanipulovaných svedkov.

„Zodpovední ľudia by mali ísť okamžite do väzby a je jedno, kto to je. Aj politik vo vysokej ústavnej funkcii, lebo potom je spravodlivosť selektívna. Neexistuje, aby niekto vyrábal krivé svedectvá alebo sa snažil kriminalizovať generálneho prokurátora,“ povedal.

Baránek si myslí, že tajná služba si nemôže dovoliť poslať 150 poslancom falošnú správu. „To sa ešte nestalo. Neviem o tom, že by SIS vypúšťala hoaxy alebo zavádzajúce správy. Politicky zodpovedný je minister vnútra. Bez debaty. Ten by tam už nemal byť. Neviem, do akej miery ministerka spravodlivosti,“ usúdil Baránek.

Pravosť správy potvrdil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), keď na sociálnej sieti uviedol, že bezpečnostné zložky zachytili šírenie rôznych elektronických exemplárov materiálu, ktorý má znaky utajovanej písomnosti“.

„V prípade neoprávnenej manipulácie hrozí udelenie sankcie jednotlivcovi alebo organizácii, pretože ide o priestupok, resp. o správny delikt na úseku ochrany utajovaných skutočností,“ dodalo NBÚ.

Šándora prekvapilo čítanie správy

Bezpečnostný analytik a bývalý šéf Vojenskej spravodajskej služby ČR Andor Šándor hovorí, že na jednej strane je logický argument, aby sa odtajnila správa SIS, ktorá chodí po internete, na druhej strane, ak sú v správe informácie zo živých prípadoch, ako čítal, tak nie je dobré ju formálne odtajniť.

„Prekvapilo ma, že tá správa sa pred parlamentom vôbec prečítala. Je to trochu zvláštne. Ak už ju nejaký poslanec vyfotil a posunul ďalej, nakoniec sa to dozvedia všetci. Štát sa však nemôže správať tak, že keď už to všetci vedia, tak to odtajníme,“ uviedol Šándor.

Andor sandor foto 1.jpg
Bezpečnostný expert Andor Šándor Foto: FC Andor Šádor

Podľa neho niekto musel rozhodnúť, že sa celá vec bude aj medializovať, lebo to nerozhodol riaditeľ SIS. Šándor si myslí, že sa začína miešať politika s trestnoprávnymi záležitosťami.

Poslanci tak trochu rukojemníci

„Ak má SIS podozrenie, že začína byť nejaký malér, tak to má odovzdať polícii. Tá má vec vyšetrovať. Potom sú štandardné orgány ako prokuratúra a súdy, aby celý prípad riešili. Už dlhodobo upozorňujem na problém kajúcnikov na Slovensku, že sa dá zneužiť. Je mi ľúto, že som mal pravdu,“ povedal Šándor.

Vychádza mu to tak, že sa vyrovnávajú účty a môže dochádzať k vojne policajtov. Hovorí, že na správy SIS má reagovať vláda, pretože tajná služba je podriadená vláde a má na to reagovať štandardnými mechanizmami.

„Pokiaľ ide o vážne informácie, majú sa vyšetriť. Ale keď sa to zverejní, tak to podľa mňa môže byť aj marenie vyšetrovania,“ zhodnotil. Dodal, že poslanci sa tak trochu berú za rukojemníkov. To znamená, že správu videli, odsúhlasili a že to, čo im predložili je pravda, ale pravda to podľa Šándora nemusí byť.

„Ťažko povedať, aká je to hra. Či zneistiť, že Pčolinský nie je vo väzbe oprávnene alebo spochybniť ľudí, ktorí vypovedajú. Môže byť z toho ,bramboračka’, ktorá môže mať veľké dopady aj na bežných ľudí. Prišla nová vláda po Ficovi a ukazuje sa, že je to možno ešte horšie ako predtým a že v celom trestnom konaní na očistu časti spoločnosti sa dejú ,prasárny’,“ dodal analytik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ándor ŠándorBoris KollárJán BaránekRobert FicoVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie HlasNBÚ Národný bezpečnostný úradOĽANOSIS Slovenská informačná službaSme rodinaSmer