Počas reštaurátorských prác na Urbanovej veži nastali nepredvídané skutočnosti, záverečný termín prác ale bude dodržaný. Pre agentúru SITA to uviedla projektová manažérka Perly Gotickej cesty n. o. Košice Mária Bartková. Ako ďalej spresnila, nepredvídané skutočnosti boli také, že celá severná strana veže klesala. „Bolo nutné tento problém urgentne riešiť a stabilizovať murivo systémom mikropilót. Tieto práce boli zrealizované v plnom rozsahu,“ dodala.
Prebieha druhá etapa obnovy
V súčasnosti realizuje nezisková organizácia Perly Gotickej cesty druhú etapu obnovy Urbanovej veže. Obnovou prechádza celá spodná časť Urbanovej veže, teda arkády aj steny, a vykonávané sú aj reštauračné práce na vzácnych náhrobných kameňov po stranách veže.
Slovenskí vedci prepísali dejiny bádania o tajuplných Mayoch hneď niekoľkokrát – ROZHOVOR
Ako Bartková ďalej priblížila, v súčasnosti riešia projekčne aj ďalší problém. Ide o zvýšenú kontamináciu murív podzemnou vzlínajúcou vodou, ktorá kapilárami prevlhčuje murivá tejto časti. V dôsledku toho na ich povrch kryštalizujú solí, čo má za následok kryštalizáciu solí na ich povrch.
„Po odsúhlasení a zhodnotení výsledkov projektu odstránenia salinity sa budú musieť realizovať také opatrenia, aby k tomuto transféru zavĺhania neprichádzalo,“ doplnila.
Časť peňazí od ministerstva kultúry
Dodala tiež, že organizácia sa na sklonku roka 2022 zapojila do výzvy rezortu kultúry v programe Obnovme si svoj dom, konkrétne do podprogramu Komplexná obnova národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy. Na projekt nazvaný Urbanova veža v Košiciach, obnova a reštaurovanie exteriéru získali z ministerstva kultúry 350-tisíc eur.
Celková hodnota obnovy spodnej časti Urbanovej veže je bezmála 575-tisíc eur. „Spolufinancovanie projektu má hodnotu 114 925 eur. Aby mohla byť veža ukončená je potrebné získať 100-tisíc eur,“ pokračuje Bartková. Projekt začali implementovať v septembri roka 2023, ukončený by mal byť v decembri tohto roka.
Zrealizovali rozličné práce
„Odstránené boli všetky kontaminované a deštruované omietky v celom rozsahu prízemia vlastného objektu a arkád. Tehlové murivo bolo viac krát odsoľované zábalmi buničinovou vatou, myslíme tým parapetnú časť arkád, murivo veže do výšky jeden až dva metre od podlahy – to znamená murivo veže medzi epitafmi. Primárne omietky, ktoré sa zachovali, boli očistené od premalieb, nainjektované a spevnené,“ vymenúva Bartková vykonané práce.
Doplnila, že v súčasnosti sú hotové omietky v kružbách arkády, a tiež v horných častiach nad stĺpikmi a oblúkmi arkády. Vzhľadom na statické problémy na severnej strane parapetnej rímsy museli prerušiť práce na omietkach pod ňou. „Kamenné epitafy po obvode ochodze arkády boli očistené, dôkladne opakovane odsolené, hĺbkovo injektážne spetrifikované , lokálne praskliny vyplnené a celý ich povrch bol systémovo spevnený opakovanou petrifikáciou Remmers KSE100 a 500,“ pokračuje Bartková.
Taktiež zrealizovali skúšky tmelov, ktoré odsúhlasil metodik z Krajského pamiatkového úradu. S pamiatkarmi je tiež konzultované tvarové dopĺňanie chýbajúcich a degradovaných častí reliéfov.
„Práce v súčasnosti prebiehajú a chýlia sa k záveru. Vstupný kamenný portál bol zreštaurovaný v zmysle Návrhu na reštaurovanie. Kovaná mreža v jeho archivolte sa bude realizovať ako kópia podľa originálu na základe rozhodnutia pracovníkov Mestského múzea a metodika KPÚ,“ doplnila Bartková s tým, že na výrobe kópie sa pracuje.
Pokiaľ ide o výplne arkádových oblúkov, padlo rozhodnutie, že nebudú zrealizované formou atypických kovaných mreží, ale formou presklenia, ktoré je realizované na základe odsúhlaseného projektu. Výplňové tabule – sklá realizujú v Maďarsku, pričom osádzané budú až v závere celého projektu.
História veže
Ako uvádza na svojom webe mesto Košice, Urbanova veža je zvonicou Dómu svätej Alžbety, postavená bola v roku 1628 architektom Martinom Lindnerom, a to pre potreby umiestnenia zvonu Urban. Zasvätená bola patrónovi vinohradníkov sv. Urbanovi.
Počas stáročí svojej existencie prešla rôznymi stavebnými úpravami, v 60. rokoch minulého storočia prežila i poškodenie požiarom. Od roku 1970 je národnou kultúrnou pamiatkou.
Zvon Urban je v súčasnosti vystavený v priestore pred vstupom do veže. Ako vyplýva z údajov na jeho podstavci, poškodil ho požiar z roku 1966, následne bol zrenovovaný.