BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Počet ľudí zamestnaných v segmente výroby energie z obnoviteľných zdrojov sa vlani zvýšil na 11 miliónov z 10,3 milióna v predchádzajúcom roku. Uviedla to vo svojej najnovšej správe Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné zdroje energie (IRENA).
Druhá je hydroenergetika
Najdynamickejšou oblasťou produkcie energie z obnoviteľných zdrojov naďalej zostávajú solárne fotovoltaické systémy a veterné turbíny, informovala agentúra na svojej stránke irena.org.
Najviac pracovných pozícií, a to až jedna tretina, bola v roku 2018 v oblasti solárnych fotovoltaických systémov, nasledovala hydroenergetika, využívanie kvapalných biopalív a veternej energie.
Palestínčania spustili prvú solárnu elektráreň, nechcú byť závislí na dodávkach energie z Izraela
Najväčšia časť pracovných miest v odvetví solárnych fotovoltaických systémov, a to viac ako 3 mil., je v Ázii, čiže takmer deväť desatín celosvetových pracovných pozícií v tejto oblasti.
Zrýchľuje sa výstavba veterných parkov
V hydroenergetike a vo výrobe energie s využitím biopalív v minulom roku pracovalo zhodne po 2,1 mil. ľudí. Hydroenergetika má najväčšiu inštalovanú kapacitu v rámci sektorov produkcie energie z obnoviteľných zdrojov, ale v súčasnosti expanduje pomaly.
Slovenské domácnosti prejavili veľký záujem o solárne panely, dotácie sa rozdali za niekoľko minút
Väčšia časť aktivity pri využívaní veternej energie je stále na pevnine, pričom vytvára podstatnú časť z 1,2 mil. pracovných miest v tomto sektore. Zrýchľuje sa však aj výstavba morských veterných parkov, pričom by mohla nadväzovať na skúsenosti a infraštruktúru ťažby ropy a plynu z morských ložísk.
Až 44 percent z celkového počtu pracovných pozícií pri využívaní veternej energie evidujú v Číne. Na ďalších priečkach sú Nemecko a USA.