BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií SR je ochotné podporiť finančnú injekciu pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP). Na tento účel má k dispozícii finančné prostriedky. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister financií Ján Počiatek. „Sme na to pripravení. V prípade, že sa jednoznačne zhodneme aj s ministerstvom zdravotníctva, že tie úspory a synergické efekty sú také, ako sa deklaruje, čo na prvý pohľad tak vyzerá, že to tak naozaj je. Sme ochotní v zásade túto myšlienku podporiť a taktiež máme samozrejme aj zdroje na to,“ vyhlásil Počiatek.
Minister zdravotníctva Richard Raši žiada pre najväčšiu poisťovňu na Slovensku finančnú podporu formou navýšenia základného imania na úrovni 65,1 mil. eur. Uvedené prostriedky majú zabezpečiť zdravotnú starostlivosť na súčasnej úrovni. Podľa Počiatka sa o konečnej výške pomoci sume ešte stále rokuje. „Tie rokovania stále prebiehajú o tom, koľko je presne suma, ktorá bude adekvátna, a ktorá vystabilizuje ten ich systém do takého stavu, aby vedeli dlhodobo fungovať, to číslo ešte nie je definitívne určené, ale pohybujeme sa rádovo v desiatkach miliónov eur,“ povedal.
Opozičná SDKÚ-DS v stredu vyzvala predsedu vlády Roberta Fica, aby zastavil poskytnutie spomínanej finančnej injekcie. Podľa poslanca Viliama Novotného majú totiž peniaze nejasné využitie. „Keby Novotný vedel čítať, a keby si materiál prečítal, tak je v ňom napísané, že tie financie, ktoré sa žiadajú na zlúčenie poisťovní, sú v prvom rade uvedené ako ekonomicky preventívne opatrenia pri výpade zdrojov verejného zdravotného poistenia,“ reagoval po zasadnutí kabinetu na obvinenia minister zdravotníctva Raši.
Ako dodal, všetky prostriedky vložené do zvýšenia základného imania pôjdu na liečenie pacientov. „Keby čítal, tak by takého blbosti nerozprával,“ skonštatoval na záver na margo opozičného poslanca. Samotná poisťovňa informovala, že hospodári s verejnými zdrojmi zodpovedne a transparentne. „Ak poslanec Novotný svoje tvrdenia a dohady o jej hospodárení medializuje bez toho, aby si naštudoval materiál o zlučovaní, jeho vyjadrenia nemožno vnímať inak, len ako súčasť predvolebnej straníckej agendy,“ poukázala jej hovorkyňa Petra Balážová.
Opozičný poslanec však zároveň upozornil, že spojenie plánujú aj dve súkromné poisťovne, a tie to podľa jeho informácií nebude stáť takmer nič. Kritizoval aj avizované šetrenie po spojení štátnych poisťovní. V prípade súkromných by totiž podľa jeho informácií malo prebehnúť skôr a vo väčšom rozsahu. Všeobecná zdravotná očakáva v oblasti bežných výdavkov na prevádzkovú činnosť, po ukončení procesu zlúčenia a konsolidácie, ročnú úsporu na úrovni 17 % celkových prevádzkových nákladov.
PR manažérka zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková pre agentúru SITA uviedla, že pripravovaným spojením súkromných poisťovní Apollo a Dôvera, ktoré je podmienené súhlasom Protimonopolného úradu a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, by sa malo ušetriť viac ako 17 % prevádzkových nákladov. Potvrdili to aj predstavitelia Apolla. Ako však Horníková dodala, treba počítať aj s určitými jednorazovými nákladmi. „Napriek tomu možno očakávať pozitívny efekt spojenia už v roku 2010,“ skonštatovala. Obe súkromné poisťovne zároveň potvrdili, že majú dostatok finančných prostriedkov na pokrytie záväzkov v oblasti zmluvných vzťahov.
K spojeniu oboch štátnych poisťovní do nástupníckej Všeobecnej zdravotnej poisťovne by malo prísť formou zlúčenia, a to k 1. januára budúceho roka. Ukončenie konsolidácie je naplánované na záver roka 2011. Jediným akcionárom nástupníckej poisťovne bude podľa projektu Slovenská republika, jej akcionárske práva bude vykonávať ministerstvo zdravotníctva.
SDKÚ vyzvala Fica, aby zastavil podporu pre VšZP
SITA