BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Lekári sú pripravení presadzovať svoje požiadavky aj tvrdšími akciami. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý si v nemocniciach urobilo Lekárske odborové združenie (LOZ). Deklaráciu o pripravenosti podať výpoveď zatiaľ podpísalo 1 500 lekárov. „Nevylučujeme, že môže v krátkej budúcnosti nastať preklopenie spomenutých deklarácií na reálne podanie výpovedí so všetkými dôsledkami,“ povedal predseda LOZ Marian Kollár. Zbieranie podpisov by malo trvať do polovice júla, odborári zatiaľ podporu zisťovali najmä vo fakultných nemocniciach, tam podľa Kollára dosiahla 60 až 85 %.
Odborári však avizujú, že ešte chcú rokovať
Odborári však avizujú, že ešte chcú rokovať. „Sme stále pripravení na korektný dialóg, ale nemôžeme sedieť a čakať so založenými rukami,“ uviedol Kollár. Lekári žiadajú presadenie štyroch požiadaviek, a to dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. „Chceme zdôrazniť, že sú len jedny požiadavky, ktoré chceme presadiť, nemôžeme v žiadnom prípade pristúpiť k ich zmierňovaniu, niet nadradenej ani menej dôležitej požiadavky,“ skonštatoval Kollár. On sám predpokladá, že rokovania začnú čo najskôr.
Odborári pritom odmietajú, že ich akcia ja motivovaná politicky. „Tu ide v prvom rade o občana, toto nie je žiadna politicky motivovaná akcia, myslím si, že LOZ nikdy nemalo tendencie robiť niečo na politickú objednávku,“ tvrdí Kollár. Lekárske odbory majú aktuálne takmer dvetisíc členov, pri podpisovaní deklarácie však oslovujú aj nečlenov. Kollár pritom odhaduje, že v slovenských nemociach aktuálne pôsobí okolo 6,5 tis. lekárov. LOZ čaká pri svojich aktivitách podporu aj od ďalších organizácií v rezorte. Zatiaľ však postupuje samostatne.
Minister je pripravený rokovať a nájsť dohodu
Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii vyzvalo Lekárske odborové združenie, aby si sadlo za rokovací stôl s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom tak, ako to robia ostatné stavovské združenia a prestalo odkazovať svoje požiadavky cez médiá. Rezort je podľa zverejneného stanoviska pripravený nájsť dohodu s odborármi tak, aby na požiadavky lekárov nedoplatili pacienti. „Pozývam zástupcov LOZ za rokovací stôl, určite sa dohodneme,“ odkázal odborárom minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Ministerstvo sa vyjadrilo aj k jednotlivým požiadavkám lekárov.
Požiadavku na dodržiavanie Zákonníka práce označil rezort za legitímnu, zároveň chystá sériu kontrol v zdravotníckych zariadeniach. V prípade zistenia nedostatkov požiada zriaďovateľov o ich odstránenie. Ministerstvo súhlasí aj s druhou požiadavkou na dofinancovanie systému zdravotníctva zreálnením platieb. „Zástupcovia ministerstva zdravotníctva už začali rokovania s ministerstvom financií o budúcoročnom štátnom rozpočte. Medzi priority ministerstva zdravotníctva patrí zvýšenie odvodov štátu za svojich poistencov,“ uvádza sa v stanovisku rezortu.
Rast platov
Ďalšia požiadavka odborárov, a to rast platov, podľa ministerstva úzko súvisí s transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti, ktorú odborári odmietajú. Rezort predpokladá, že nemajú dostatok informácií o mzdách lekárov, keďže priemerný plat lekárov vo fakultných a univerzitných nemocniciach, ktoré fungujú ako akciové spoločnosti, bol za minulý rok 2 010,69 eur. To je takmer trojnásobok priemernej mzdy. Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti, ktorú schválila Národná rada SR, je totiž podľa ministerstva významným krokom k rastu platov lekárov. „Ďakujeme pekne,“ reagovali na ministra odborári. Podľa nich takýto návrh na riešenie ich požiadaviek od ministra už dostali a neprijali ho.
vyhlasujeme SOS zdravotníctvu, uviedol Kollár
Podľa lekárov považuje rezort zdravotníctva transformáciu za akýsi čarovný prútik, ktorý vyrieši všetky problémy zdravotníctva. Podľa nich však povedie iba k zmene vlastníckych vzťahov v nemocniciach a vstupu súkromného kapitálu do nemocníc. „Vzhľadom na uvedené chceme všetkým odkázať, že nemocnice nie sú fabriky, že zdravie nie je biznis, že pacient nie je a ani nebude klientom,“ vyhlásil Kollár. Transformáciu označil za posledný klinec do rakvy slovenského zdravotníctva. „To ale nemôžeme dopustiť, preto vyhlasujeme SOS zdravotníctvu, aby sme ochránili systém pred týmito tendenciami,“ skonštatoval Kollár.