BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Hlavnou prioritou rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja na rok 2011 je podľa predsedu kraja Pavla Freša infraštruktúra ciest. Poslanci dnes na zastupiteľstve schválili návrh rozpočtu na roky 2011 – 2013. Rozpočet na rok 2011 je navrhovaný ako vyrovnaný, keď celkové príjmy a príjmové finančné operácie predpokladá na úrovni 119 923 645,11 eura a celkové výdavky a výdavkové finančné operácie predpokladá čerpať do výšky 119 923 645,11 eura. V roku 2011 kraj očakáva výnosy najmä z dane z príjmov fyzických osôb a zo zvýšenia sadzieb dane z motorových vozidiel. Rozpočet na rok 2011 je stabilizovaný, nový dlh je určený iba na krytie kapitálových výdavkov.
Podľa Freša je hlavnou prioritou pre budúci rok infraštruktúra ciest
„Nie nadarmo tú daň z motorových vozidiel vyberieme, tam je to úplne jasné, tam je tak veľké navýšenie, že to každý vidí,“ uviedol Frešo. Podľa poslanca Milana Ftáčnika dochádza v oblasti vzdelávania k poklesu o 1,6 mil. eur, pričom v kultúre je vysoký nárast. Podľa Freša kraj v kultúre jednal pomerne ambiciózne. „Kultúra bola vždy tak trochu na chvoste, je tam projektovaná rekonštrukcia bábkového divadla, je to vec na ktorú čaká celá kultúrna obec,“ uviedol. Podstatná časť investícií v oblasti školstva je podľa Freša rozpočtovaná v inej kapitole rozpočtu. V oblasti školstva kraj plánuje investovať najmä do budov a ich opráv.
Frešo bude rokovať o Reprezentačnom futbalovom štadióne
Predseda bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo bude rokovať s predstaviteľmi Slovenského futbalového zväzu o príprave projektu a výstavbe Reprezentačného futbalového štadiónu na pozemkoch kraja v Petržalke. Splnomocnili ho k tomu poslanci krajského zastupiteľstva na dnešnom zasadnutí. Kraj chce využiť pozemky, na ktorých mala stáť multifunkčná hala, na výstavbu futbalového štadióna. Predmetné územie v Petržalke je podľa platného územného plánu mesta určené pre funkciu šport, telovýchovu, rekreáciu a voľný čas. Frešo by mal rokovať aj s príslušnými ministerstvami o financovaní Reprezentačného futbalového štadióna.
Niektorí poslanci počas diskusie navrhli, že kraj by sa mal zaoberať aj inými lokalitami v rámci mesta, nielen Petržalkou. Podľa krajského poslanca a novozvoleného primátora Bratislavy Milana Ftáčnika je Petržalka dobrá lokalita, ale alternatív je v hlavnom meste viac. „Ideme do územia, ktoré nie je zabezpečené z hľadiska infraštruktúry, náklady budeme musieť zabezpečiť my,“ uviedol Ftáčnik. „Navrhuje preto, aby sa posúdili aj iné lokality, aby sa o futbalovom štadióne rokovalo aj z hľadiska vyvolaných nákladov, ktoré si bude vyžadovať. „Petržalka je dobrá lokalita, ale nehovorme, že je to jediná možnosť,“ uviedol Ftáčnik. Podľa neho bude musieť rozhodnúť vláda, kam dá peniaze a na akú lokalitu. Podľa poslanca Richarda Frimmela by štadión mal stáť na Tehelnom poli v Novom Meste. „Mali by prebehnúť bilaterálne rozhovory s tými, ktorí sú relevantní v tomto procese,“ myslí si Frimmel.
Podľa poslankyne Anny Zemanovej je otázkou diskusie, či by sa mal kraj podieľať na výstavbe národného futbalového štadióna. Podľa nej je to projekt, ktorý by mal zabezpečovať štát a nemyslí si, že by mal kraj vložiť do projektu také veľké investície. Otázne podľa nej je, ako bude predseda kraja rokovať. „Proti samotnému projektu ani myšlienke nemám nič,“ uviedla Zemanová. Podľa poslankyne Ivety Plšekovej je župa vlastníkom pozemkov a je absolútne legitímne aj v zmysle možností uchádzať sa aj o výstavbu futbalového štadióna. „Týmto uznesením nemôžme nič pokaziť, kraj sa musí správať ako dobrý hospodár pozemkov,“ uviedla Plšeková. Podľa podpredsedu kraja Iva Nesrovnala potrebuje predseda kraja mandát na to, aby mohol rokovať. „On nám niečo predloží a potom o tom môžeme diskutovať,“ uviedol Nesrovnal.