BRATISLAVA 1. januára (WebNoviny.sk) – Slovensko obstálo v najdôležitejšej skúške minulého roka, teda v župných voľbách, v ktorých neuspeli extrémisti z Ľudovej strany Naše Slovensko. V novoročnom príhovore to uviedol prezident Andrej Kiska.
„V novembri pri výbere županov a poslancov zastupiteľstiev samosprávnych krajov sme takmer na hlavu porazili extrémistov tou najsilnejšou zbraňou akú máme – demokratickými voľbami,“ konštatoval, no varoval, že „zlo sme neporazili definitívne, ale podarilo sa nám odvrátiť veľké nebezpečenstvo“.
Rok pravdy
Prezident pripomenul, že „vlani v novoročnom príhovore som zdôraznil že rok 2017 bude pre Slovensko rokom pravdy. V ktorom sa ukáže, či sme schopní premeniť slušný hospodársky rast na lepšie verejné služby. Či dokážeme spustiť ambiciózny plán reformy vzdelávania pre naše deti. Či zanedbané zdravotníctvo dostane impulz k vyššej kvalite a dostupnosti pre pacientov v každom regióne. Či naštartujeme zmeny, vďaka ktorým sa najmä rómske deti postupne dostanú z pasce chudoby a nevzdelanosti, v ktorej uviazli ich rodičia. Či vrátime perspektívu a energiu regiónom, ktorých obyvatelia sa oprávnene môžu cítiť zabudnutí. Či začneme počúvať protestujúcich ľudí a budeme skutočne bojovať s korupciou.“
Podľa Fica je samostatné Slovensko úspešný príbeh
V tejto súvislosti konštatoval, že „nikdy v našej 25-ročnej histórii sme nemali taký široký priestor a toľko prostriedkov, aby sme významne pohli s riešením našich najväčších a už chronických problémov. Ale zároveň platí, že väčšinou chýba politická odvaha, chýba úprimné úsilie a chýba aj to najdôležitejšie — výsledky. V tomto ohľade bol rok 2017 pre Slovensko skôr nepríjemným rokom pravdy“ . Riešeniu problémov podľa hlavy štátu bránia bezvýznamné a malicherné škriepky, ktoré prehlbujú nedôveru ľudí k štátu a k politikom.
Agresívne politické súboje
„Víťazstvá v týchto agresívnych politických súbojoch nevedú k ničomu zmysluplnému. Nevytvárajú príležitosti na potrebné zmeny. Nezlepšujú prítomnosť, v ktorej žijeme. Nezvyšujú šance na lepšiu budúcnosť. Iba krátkozrako, bezohľadne a arogantne prehlbujú nedôveru k štátu a k politikom, ktorí ho spravujú,“ uviedol Kiska a konštatoval, že „naša spoločnosť v ostatných rokoch zhrubla.“
Podľa Danka má málo národov šťastie, mať vlastný štát
Dodal, že „naša verejná diskusia zhrubla. Náš verejný priestor je škaredší. Hranice toho, čo je prijateľné povedať nahlas, alebo publikovať na sociálnych sieťach, sú deravejšie. Musíme sa tomu postaviť. V tomto roku, teraz. Nemali by sme robiť nepriateľa z každého kto má iný názor, alebo kritický postoj k tomu, čo robíme. Nemôžeme dovoliť, aby sa naša spoločnosť v dôsledku bezvýznamných politických bojov a pochybných záujmov rozpadla na tábory, ktoré sa navzájom nenávidia.“
Porazený mečiarizmus
Andrej Kiska v príhovore pripomenul niekoľko dôležitých výročí, ktoré si Slovensko tento rok pripomenie. „Pred 25 rokmi vznikla samostatná Slovenská republika. Demokratický štát, na ktorý môžeme byť právom hrdí,“ zdôraznil. Kiska pripomenul, že v roku 2018 to bude presne dvadsať rokov, odkedy bol v parlamentných voľbách porazený mečiarizmus.
Slovensko za 25 rokov prešlo kus cesty, tvrdí Bugár
Tento rok tiež spoločne s Českou republikou oslávime sté výročie vzniku spoločného štátu a pripomenieme si aj 70. výročie nástupu totalitného režimu k moci. „V auguste uplynie 50 rokov, odkedy tanky armád Varšavskej zmluvy zničili na ďalšie dve desaťročia túžbu ľudí po živote v spravodlivejšej a slobodnejšej spoločnosti,“ uviedla hlava štátu.
„Verím tomu, pretože som prezidentom Slovenskej republiky, ktorej sa darí vtedy, keď rozvíja to, čo je nám najviac vzácne. Slobodnú a férovú spoločnosť. Silnú, sebavedomú a modernú krajinu, ktorá má potenciál meniť život každého jedného človeka k lepšiemu,“ uzavrel Kiska.