Podmorský chrbát môže vysvetliť ubúdanie ľadu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ľadová kryha
Antarktída

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Objavenie podmorského chrbta v Západnej Antarktíde by mohlo pomôcť vysvetliť, prečo v uvedenej oblasti stúplo množstvo ľadu pochádzajúce z ľadovca. Výskumníci naznačujú, že ľadovec Pine Island, ktorý je jedným z najväčších v Antarktíde, sa v minulosti nachádzal na spomínanom chrbte a pred niekoľkými rokmi sa od neho oddelil. Vedecký tím k uvedenému objavu dospel počas výskumov, pri ktorých použil ponorku na prieskum vôd nachádzajúcich sa pod ľadovcom. Vedci zistenia publikovali v časopise Nature Geoscience.

„Našli sme niečo nečakané,“ uviedol na margo 400 metrov vysokého podmorského chrbta spoluautor štúdie Pierre Dutrieux z British Antarctic Survey (BAS). Vedcom sa podľa jeho slov tiež podarilo nájsť dôkazy o tom, že ľadovec bol kedysi k podmorskému chrbtu pripevnený. „Pred niekoľkými desiatkami rokov sa ľadovec nachádzal na chrbte a jeho trenie bránilo pohybu ľadovca,“ vysvetlil. „Keď sa ľadovec od chrbta oddelil, pohyb ľadu sa mohol výrazne zrýchliť,“ dodal.

Pierre Dutrieux uviedol, že ľadovec lokalizovali v oblasti, kde dochádza k intenzívnemu topeniu pozemského ľadu, ktorý sa dostáva do oceánu a prispieva k nárastu hladiny morí. Podľa vedeckých odhadov sa zrýchlený pohyb ľadovcov v Západnej Antarktíde podieľa na náraste svetovej hladiny morí asi desiatimi percentami.

Štúdia z roku 2009 založená na satelitných meraniach ľadovca Pine Island zistila, že ľadový povrch sa za rok stenčil asi o 16 metrov, čo predstavuje približne štyrikrát väčšiu rýchlosť ako pred desiatimi rokmi.

Informáciu zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať