Podnikateľ Bašternák je vinný, ale súd mu súhrnný a úhrnný trest neuložil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 7. septembra 11:14

Okresný súd Bratislava V v utorok uznal podnikateľa Ladislava Bašternáka za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil.

Ako uviedla predsedníčka senátu Iveta Willantová, trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj Krajský súd v Bratislave, považuje za dostačujúci.

Filip označil verdikt za zákonný

Podnikateľ si momentálne vo väzení odpykáva päťročný trest. Súd mu však v utorok uložil aj sedemročný trest zákazu pôsobenia v obchodných spoločnostiach. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátorka podala odvolanie a obhajoba si ponechala zákonnú lehotu na vyjadrenie.

Advokát obžalovaného Peter Filip označil utorňajší verdikt ako zákonný, s tým, že k detailom sa bude vedieť vyjadriť až po prečítaní písomnej verzie rozsudku. Zároveň potvrdil, že voči jeho klientovi sa vedie ešte jedno trestné konanie. „Je tam vznesené obvinenie a vykonávajú sa úkony,“ povedal.

Bašternák skrátil DPH vo výške 200-tisíc eur

Podľa obžaloby v mene obchodnej spoločnosti Bašternák podal na Daňovom úrade Bratislava daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty (DPH) za zdaňovacie obdobie február 2013, v ktorom zatajil uskutočnený zdaniteľný obchod spočívajúci v prevode nehnuteľnosti, konkrétne bytov nachádzajúcich sa v bytovom komplexe Five Star Residence. Tým skrátil DPH vo výške 200 000 eur.

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však bola údajne nižšia.

Podľa vyšetrovateľa si podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur. Bašternák si po vznesení obvinenia uplatnil inštitút takzvanej účinnej ľútosti a daňovému úradu spomenutú čiastku zaplatil, napriek tomu bola na neho podaná obžaloba.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta WillantováLadislav BašternákPeter Filip