Podnikateľ Konkoľ odmietol dohodu o vine a treste, zmaril ju tak aj pre zvyšných troch obvinených

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Specializovany trestny sud
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

Dohodou o vine a treste sa dnes na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici mala skončiť kauza štvorice obvinených, medzi ktorými je aj podnikateľ Pavol Konkoľ, ktorý figuruje ako poškodený vo vydieračskej kauze známej ako Babylon.

V tomto prípade ide o pokračovací zločin krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu spáchaný závažným spôsobom, ktorý sa týka jeho obchodných spoločností. Hlavný obžalovaný však dohodu pred súdom odmietol, v dôsledku čoho ju súd odmietol ako celok, pretože išlo o spoločné konanie pre všetkých obvinených. Sudca vrátil kauzu prokurátorovi do prípravného konania.

Nedošlo k schváleniu predložených dohôd

Na pondelkovom verejnom zasadnutí nedošlo k schváleniu predložených dohôd o vine a treste z dôvodu, že jeden z obvinených odpovedal na jednu z obligatórnych otázok ,nie‘. Tým pádom zákonný postup je taký, že súd túto vec nemôže schváliť a musí ju vrátiť do prípravného konania. V ďalšom štádiu konania teda bude zvážené, či bude podaná obžaloba, alebo uzatvorené dohody o vine a treste,“ objasnil pre agentúru SITA prokurátor Ondrej Repa s tým, že v tomto štádiu sa javí ako efektívnejšie podanie samostatnej obžaloby.

Podľa prokurátora mal obvinený Pavol Konkoľ v predloženej dohode navrhnutý nepodmienečný trest odňatia slobody a ostatní traja mali navrhnuté podmienečné tresty, lebo u nich boli iné rozsahy trestnej činnosti. „U Pavla Konkoľa išlo o škodu vyčíslenú vo výške približne 15 mil. eur,“ priblížil Repa.

Musí zabezpečiť činnosť firiem

Obvinený Pavol Konkoľ svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že vedie tri firmy a vo štvrtej je konateľom. „Po predchádzajúcich skúsenostiach, keď som bol vo väzbe, tak musím konštatovať, že tieto firmy sú o mojich rozhodnutiach a konaniach. Konám tak aj s vedomím, že možno v súdnom konaní dostanem väčší trest, lebo musím zabezpečiť činnosť firiem, pričom ide zhruba o 1 200 zamestnancov,“ uviedol obvinený s tým, že je aj v záujme štátu, aby v tejto činnosti pokračoval.

Pokiaľ ide o trestnú činnosť obžalovaných okolo Pavla Konkoľa, tá sa podľa medializovaných informácií mala týkať „vystavovania nepravdivých účtovných dokladov, na základe ktorých si simulovaným spôsobom vytvorili podmienky potrebné na uplatnenie odpočtov DPH alebo sa cez fiktívne náklady vyhýbali daňovej povinnosti, ktorá im vyplývala z iných reálnych zdaniteľných plnení“.

V kauze Babylon sú obžalovaní bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomír A., advokát František P. a takisto Ľubomír T. Vo veci súd na konci februára 2024 uložil dva nepodmienečné tresty odňatia slobody a Ľubomíra A. spod obžaloby oslobodil.

Ľubomírovi A. súd uložil trest odňatia slobody na päť rokov za zločin podplácania a advokátovi Františkovi P. trest odňatia slobody na 30 mesiacov za prečin podplácania. Rozsudok nie je právoplatný, lebo sa voči nemu na mieste odvolal prokurátor a rozhodnúť má Najvyšší súd SR.

Podľa obžaloby trojica v roku 2017 vydierala majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý čelil obvineniu z daňovej trestnej činnosti, pričom sa mu vyhrážali väzobným stíhaním, ak im nezaplatí požadovanú finančnú čiastku. S vydieraním a vyhrážaním údajne pokračovali aj v ďalšom období.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Konkoľ
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRPodtatranská hydinaSIS Slovenská informačná službaŠpecializovaný trestný súd SR