Ďaleký vesmír sa stále viac a viac približuje k ľuďom. Predovšetkým pre bohatších sa otvárajú nové možnosti, ako môžu vidieť Zem z inej perspektívy.
Naviazať bližší kontakt s vesmírom sa snaží aj americká spoločnosť SpaceX, ktorej zakladateľ Elon Musk ponúkol možnosť súkromného výletu na obežnú dráhu.
Tri voľné miesta
Raketu si od firmy prenajal americký miliardár Jared Isaacman. Tridsaťsedemročný zakladateľ spoločnosti Shift4 Payments sa vyberie na troj až štvordňovú misiu spolu s ďalšími troma bežnými ľuďmi.
Misia by sa mala uskutočniť v októbri a bude prvou, počas ktorej nebudú na palube žiadni profesionáli z NASA alebo inej vesmírnej agentúry.
Súčasná podoba kapsuly SpaceX Crew Dragon ponúka štyri miesta pre cestujúcich.
Záhadný objekt obiehajúci okolo Zeme nie je asteroid, NASA odhalila jeho skutočnú totožnosť
Podnikateľ daruje dve miesta v rakete nemocnici St. Jude v Memphise, ktorá bezplatne lieči deti a vyvíja nové lieky na boj s rakovinou a inými detskými chorobami.
Jedno z týchto miest bude patriť nemenovanému pracovníkovi v prvej línii. „Je to človek, ktorý sám podstúpil liečbu rakoviny v tomto zariadení, prežil a teraz tam pracuje,“ objasnil Isaacman.
Šťastlivca určí náhoda
O tom, kto sa posadí na ďalšie miesto v rakete, rozhodne náhodné losovanie. Stačí, ak človek prispeje sumou vyššou ako desať dolárov na charitatívny projekt, ktorého cieľom je pre nemocnicu vyzbierať 200 miliónov dolárov.
Víťazom sa môže stať americký občan alebo osoba s trvalým pobytom staršia ako 18 rokov. Dôležité sú aj telesné miery. Cestujúci nemôže byť vyšší ako 198 centimetrov, ťažší ako 113 kilogramov a musí absolvovať psychické aj fyzické testy.
Musk vyhlásil, že cesty v kapsule sa nemusí obávať nikto, kto sa pokojne vydá na jazdu po horskej dráhe.
Iba 9-ročný chlapec vyriešil intímny problém astronautov. Vymyslel vesmírnu toaletu
Isaacman odmietol povedať, koľko si za splnený sen zaplatí. Zároveň priznal, že na konto nemocnice daruje 100 miliónov dolárov.
„Ak sa snažíte uskutočniť všetky tie veľké veci vo vesmíre, máte povinnosť vykonať niečo dobré tu na Zemi. Ako napríklad sa ubezpečiť, že popritom zvíťazíte nad rakovinou u detí,“ vyhlásil.
Štvrté sedadlo získa v súťaži Shift4Shop autor „inšpiratívneho obchodného príbehu“, ktorého spolu s výhercom spomínaného žrebovania vyberú do jedného mesiaca.
Splnenie sna
Isaacman je veľkým fanúšikom lietania. Pilotoval už aj bojové stíhačky a založil spoločnosť Draken International, ktorá poskytuje letecký výcvik americkým armádnym pilotom.
Mars odkryl ďalšie tajomstvá. Vedci na červenej planéte našli jazerá so slanou vodou
Aj ľudia v SpaceX už dlho vedia, že chcel letieť do vesmíru. „Som fanúšikom SpaceX už veľmi dlho. Vesmír ma zaujíma už od detstva,“ vyjadril sa muž, ktorý bude hlavným pilotom Dragonu.
Kapsulu vynesie do vesmíru raketa Falcon 9. Odštartuje z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Okolo Zeme bude krúžiť niekoľko dní a následne pristane pri floridskom pobreží.
Nasledujúca stanica – vesmír
Ďalší súkromný let chystá aj spoločnosť Axiom Space. Tá na budúci rok vyvezie troch civilistov na exkurziu po Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Budú nimi podnikatelia Larry Connor, Mark Pathy a Eytan Stibbe.
Teleskop NASA odhalil skryté bohatstvo Mesiaca
Prvý menovaný bude mať v tom čase 71 rokov a stane sa tak druhou najstaršou osobu, ktorá kedy letela do vesmíru. Prvenstvo si drží John Glenn, ktorý mal počas pobytu vo vesmíre 77 rokov.
Connor tiež prezradil, že sa stretávajú s kritikou, ktorá sa týka zbytočného míňania peňazí na cesty do vesmíru. Ako však prezradil, jeho charitatívna organizácia plánuje počas 10 rokov investovať 400 miliónov dolárov na projekty zamerané na pomoc deťom a výskum v oblasti zdravotníctva.
Veliteľom misie bude viceprezident spoločnosti Axiom Michael López-Alegría.
Kritizovaná minulosť, lacnejšia budúcnosť
Musk zároveň vysvetlil, že tieto „drahé výlety“ sú nevyhnutné na to, aby mohli v budúcnosti znížiť ceny za lístky do vesmíru.
ISS privítala súkromné osoby aj v minulosti. V období 2000 až 2009 spolupracovali na vesmírnych výletoch Space Adventures a ruská vesmírna agentúra, ktoré ponúkali jedno miesto v rakete Sojuz vedľa profesionálnych astronautov.
NASA v tom čase kritizovala návštevy bohatých jednotlivcov na ISS, no všetko sa zmenilo počas vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Pozrite si prvú vesmírnu selfie čínskej sondy počas letu na Mars
V roku 2019 vedenie NASA predstavilo nové pravidlá s cieľom posilniť biznis týkajúci sa ISS. Patril k nim napríklad poplatok 35-tisíc dolárov za noc strávenú na stanici, čo malo pokryť náklady za vzduch, vodu, internet a toaletu.
Verejnosť v ostatnom období zaujal aj japonský podnikateľ Yusaku Maezawa, ktorý si objednal cestu okolo Mesiaca v rakete Starship. Tento produkt z dielne SpaceX je však ešte stále v štádiu testovania.