- aktualizované 14. júla 2022, 14:22
Okresný súd v Trnave v obnovenom konaní oslobodil podnikateľov Ondreja Janíčka a Jozefa Strelčíka spod obžaloby pre trestný čin vydierania formou spolupáchateľstva.
Pôvodne ich pred dvadsiatimi rokmi senát Okresného súdu v Trenčíne vedený Monikou Jankovskou odsúdil na nepodmienečné tresty odňatia slobody v trvaní pätnásť mesiacov.
Justičný zločin Jankovskej
Obaja podnikatelia si vo väzbe odsedeli po dvadsať mesiacov. „Ak by sme v tomto prípade hovorili o justičnom omyle, bolo by dobre. Išlo však o justičný zločin, ktorého obeťami boli Janíček a Strelčík,“ povedal v záverečnej reči ich obhajca Peter Kubina. Za aktérov zločinu označil Moniku Jankovskú a mafiu.
Proces s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou v kauze Fatima sa má začať v auguste
Súd rozhodol v prospech obvinených, pretože nemal bez pochybností preukázanú ich vinu. Naopak, svedkovia počas obnoveného konania vypovedali, že zámerom bolo dostať Janíčka a Strelčíka do väzby a pripraviť ich o lukratívnu nehnuteľnosť Fatima v Trenčíne.
Údajný poškodený Tibor Jurisa v obnovenom konaní poprel vydieranie zo strany Janíčka a Strelčíka a hovoril o priateľských vzťahoch s nimi.
Mafii pomáhala aj polícia
Obvinenie oboch podnikateľov podľa svedka Michala Vidu z mafiánskej skupiny sýkorovcov vymysleli a zabezpečili práve členovia tejto skupiny. Zámerom bolo dostať ich do väzby a počas tohto obdobia ich obrať o majetok, hlavne o trenčiansky bar Fatima.
Sýkorovcom pomáhali viacerí policajti, za pomoc však podľa jeho svedeckej výpovede pravidelne platili aj sudcom a prokurátorom. Vida vypovedal, ako zaniesol tri milióny slovenských korún sudkyni Monike Jankovskej.
Janíček uspel so žiadosťou o obnovu konania v prípade, v ktorom ho Jankovská odsúdila z vydierania
Súd v zdôvodnení rozsudku konštatoval pochybnosti o príbehu, že skupina okolo Petra Čongrádyho chcela pripraviť podnikateľov takým spôsobom, že ich dostanú do väzby. Bola to podľa súdu príliš komplikovaná schéma, ktorá pripomína skôr detektívky.