BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) – Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič verí, že rozpočet Európskej únie na najbližších sedem rokov sa prijme do volieb do europarlamentu na jar budúceho roka.
Ako uviedol v nedeľňajšej relácii RTVS O 5 minút 12, rokovania budú ťažké, ale verí, že vyrovnanosť rozpočtu pomôže presvedčiť členské krajiny, aby rokovali rýchlo. „Prvotné reakcie jednotlivých krajín sú oveľa miernejšie ako v minulosti, žiadna to neodmietla a priori,“ zdôvodnil svoj optimizmus Šefčovič.
Šefčovič ukázal fantastické schopnosti, vraví Fico a chce ho opäť nominovať do Európskej komisie
Ako zhrnul, zmenami má prejsť napríklad podpora pre poľnohospodárov. Majitelia pôdy by už tak nemali brať dotácie len preto, že majú pôdu; budú musieť dokazovať, že farmárčia a majú výsledky. Taktiež by sa opäť mal znížiť rozdiel medzi výškou podpory pre poľnohospodárov v starých a nových členských krajinách.
Podpora pre rozvíjajúce sa krajiny vrátane Slovenska už podľa Šefčoviča nebude taká štedrá. „Musíme sa preto naučiť čerpať celoeurópske programy,“ uviedol podpredseda EK.
Zásady právneho štátu
Jednou z podmienok pri čerpaní eurofondov bude aj nutnosť jednotlivých krajín dodržiavať zásady právneho štátu. Podľa Šefčoviča sa však v tejto debate Slovensko nespomína, reč je o Poľsku a Maďarsku. V budúcnosti sa to však môže týkať hociktorého štátu, aj spomedzi starších členských štátov.
Zatváranie baní na Hornej Nitre v blízkej dobe nehrozí
Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) skonštatoval, že Slovensko prijíma opatrenia, ktoré by zabránili tomu, aby sa peniaze nedostali k prijímateľom. Návrh rozpočtu považuje za nie ideálny pre krajiny V4, avšak pripustil, že inak by bol asi v iných krajinách únie nepriechodný.
Zmena spôsobu čerpania eurofondov
Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) zdôraznil, že treba zásadne zmeniť spôsob čerpania eurofondov. „Vidíme, že tie fondy sú zneužívané rôznymi skupinami a grófkami na východnom Slovensku,“ poznamenal Štefanec. Čerpanie eurofondov by sa podľa Štefanca tiež mohlo zjednodušiť a decentralizovať.
Predsedníčka zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) povedala, že centralizácia je v záujme kontroly, súhlasí však, aby sa administratívna náročnosť znížila predovšetkým pre malé granty. Proti zjednodušeniu nie je ani Raši, podľa ktorého by sme sa mali menej sústreďovať na formálnu stránku.