Podpora Rómov a ich vplyv na štátny rozpočet. Koľko nás reálne stoja?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Romovia osada
Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

Mylná predstava, že finančná podpora Rómov je hlavnou príčinou vysokých daní a deficitov verejných financií, je rozšíreným stereotypom na Slovensku.

Štúdia s názvom Rómovia a sociálne dávky, ktorú vypracovali odborníci z INESS, vyvracia tento mýtus a zdôrazňuje, že výdavky na podporu rómskych komunít tvoria len malú časť verejných financií.

Podľa štúdie rodiny s viac ako tromi deťmi, ktoré často zahŕňajú aj rómske rodiny, poberajú na dávkach v hmotnej núdzi a príplatkoch približne 27 miliónov eur ročne. „Ide o rovnakú sumu, akú vláda vyčlenila na stavbu Národného futbalového štadióna,“ uvádza správa.

Menej než jedno percento

Celkové fiškálne náklady vyplácané do okresov s dvomi tretinami rómskej populácie tvoria 2,2 % verejných výdavkov, čo predstavuje okolo 578 miliónov eur. Ďalšie údaje z publikácie uvádzajú, že dávky v hmotnej núdzi a príplatky predstavujú ročne 270 miliónov eur, čo je menej než 1 % všetkých verejných výdavkov.

Rodiny s viac ako tromi deťmi poberajú prostredníctvom prídavku na dieťa a rodičovského príspevku 45 miliónov eur ročne, čo je oproti celkovým verejným výdavkom len kvapkou v mori.

Napriek rozšíreným stereotypom, celkové ročné fiškálne náklady spojené s podporou rómskych komunít nedosahujú ani jeden a pol mesiaca výdavkov Sociálnej poisťovne na starobné dôchodky.

Skôr sociálny problém

„Rómska problematika preto nie je fiškálnym, ale skôr sociálnym problémom, a v takejto rovine treba hľadať aj jej riešenia,“ uvádzajú analytici z INESS.

Metodika použitia rôznych kategórií dát, ako sú dávky v hmotnej núdzi, prídavky na dieťa a rodičovské príspevky, pomohla vyniesť na svetlo reálne finančné náklady spojené s rómskymi komunitami.

Štúdia tiež zdôrazňuje, že presné sumy dávok a prídavkov pre rómske rodiny nie je možné zistiť, keďže slovenské úrady neevidujú poberateľov sociálnych dávok podľa etnicity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzNárodný futbalový štadiónSociálna poisťovňa