BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Nový príspevok na podporu regionálnej a miestnej zamestnanosti by sa mal zaviesť od začiatku marca 2010. Vyplýva to z návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý dnes parlament posunul do druhého čítania. Poslanci zároveň odsúhlasili prerokovanie návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.
Príspevok by mali úrady práce vyplácať obciam a samosprávnym krajom, ktoré prijmú do pracovného pomeru na určitý čas znevýhodneného uchádzača o zamestnanie. Pracovný pomer pritom musí trvať najmenej deväť mesiacov v rozsahu aspoň polovice týždenného pracovného času. „Príspevok sa navrhuje poskytovať aj právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ktorá poskytuje verejnoprospešné služby a ďalšie služby, napríklad v oblasti sociálnych vecí, zdravotníctva, vzdelávania, kultúry, či športu,“ uvádza novela.
Príspevok by mal štát poskytovať samospráve najdlhšie počas deviatich mesiacov na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca, ktorý bol pred prijatím do pracovného pomeru znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie. Prvé tri mesiace by mal príspevok dosiahnuť 90 % z celkovej ceny práce zamestnanca, najviac však 90 % z celkovej ceny práce vypočítanej ako dvojnásobok platnej sumy životného minima. Ďalšie tri mesiace by sa mal príspevok znížiť na 80 % a zvyšné tri mesiace na 70 % z celkovej ceny práce, najviac však 70 % z dvojnásobku životného minima. Dvojnásobok životného minima pritom predstavuje sumu 370,38 eura. Nový príspevok by sa mal samospráve poskytovať do konca roka 2011. Na prechodné obdobie do konca budúceho roka by sa tiež malo umožniť opätovné opakované vykonávanie aktivačnej činnosti formou menších obecných služieb pre obec.
Rezort práce a sociálnych vecí v návrhu ponechal zvýšenie pokuty za nelegálne zamestnávanie. Novelou zákona o inšpekcii práce, ktorá je súčasťou novely zákona o službách zamestnanosti, by sa mala stanoviť dolná hranica pokuty za „čiernu“ prácu, a to vo výške 2 000 eur. Horná hranica pokuty by sa pritom mala oproti súčasnosti zvýšiť šesťnásobne, a to na 200-tis. eur. „Za predpokladu, že úrady práce, sociálnych vecí a rodiny pri výkone kontroly nelegálneho zamestnávania počas jedného roka uložia 300 pokút s najnižšou navrhovanou sadzbou 2 000 eur, celková suma pokút bude predstavovať 600-tis. eur, čo predstavuje oproti súčasnosti nárast približne o 85 %,“ uvádza ministerstvo práce.
Podľa novely by malo byť opakované porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania považované za osobitne závažné porušenie zákona a ako sankcia by malo nasledovať zrušenie živnostenského oprávnenia. Opakované porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania by mali príslušnému živnostenskému úradu oznamovať inšpektoráty práce. „V záujme zefektívnenia kontrolnej činnosti v oblasti nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania sa navrhuje medzi subjekty, ktorým sa oznamuje zistená nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie, zahrnúť aj príslušné daňové orgány,“ uvádza rezort práce a sociálnych vecí.
Poslanci do druhého čítania posunuli aj novelu zákona o sociálnych službách. Návrh zásadným a novým spôsobom upravuje systém poskytovania sociálnych služieb na Slovensku a zavádza nové kompetencie a úlohy pre územnú a regionálnu samosprávu a nový systém financovania neverejných poskytovateľov sociálnych služieb.
SITA